מהי מדיטציה?

המדיטציה היא כלי עמוק ורחב, להתבוננות פנימית מהי מדיטציה
והתמודדות עם אתגרי החיים. היא מביאה להרחבת המודעות העצמית ומשמשת כלי מצוין לפתרון בעיות, לקיחת אחריות ויצירת שינוי בחיים. היא מגבירה ריכוז וזיכרון, משחררת מתח וסטרס מעודדת יצירתיות ועוד. המכנה המשותף לכל שיטות המדיטציה הוא העבודה העצמאית שעושה כל אדם בתוכו מול עולמו הפנימי, והנחת היסוד, שאותה עבודה שנעשית עלי ידי האדם עצמו, היא שאחראית לשינוי חיצוני בחייו ותוך כך גם ביקום כולו.

קשה לשים אצבע ולקבוע בוודאות מה מקורה של המדיטציה והיכן החלה, כי עדויות על קיומן של מדיטציות  מופיעות כבר אלפי שנים במרבית התרבויות המפותחות. נראה כי התרגולים השונים ומאות השיטות המוכרות כיום, התפתחו בחלקן באופן עצמאי, בצורה מקבילה, בתרבויות שונות לאורך כל הזמנים. תרגילי מדיטציה  קיימים גם במרבית הדתות הממוסדות כמו הבודהיזם הנצרות, היהדות האיסלאם וההינדואיזם, וכן בזרמים תיאורטיים ופילוסופים דוגמת "העידן החדש" על שלל תפיסותיו. המדיטציה נתפסת ברוב התרבויות כדרכו של אדם לתקשר בינו לבין אלוהיו או בינו לבין עולמו הפנימי, אך ניכר כי כל תרבות בה התפתחה, ניסתה לייצר הסבר מספק את הדעת שהתאים לתפיסות הפילוסופיות והתאולוגיות שלה. 

מדיטציות שקטות או מודרכות, נערכות כיום על בסיס קבוע בבתי חולים, בתי ספר, בתי סוהר, שדות תעופה, מפעלים וחברות ממשלתיות. רופאים רבים ממליצים על מדיטציות ודמיון מודרך ככלים רבי עוצמה לריפוי מחלות כרוניות, כאבים, חוסר איזון, טראומה, מחלות פסיכיאטריות, היפראקטיביות ודיכאון. המדיטציה משמשת גם ככלי מניעה, והוכח שאנשים שמודטים על בסיס קבוע, מצליחים יותר, שמחים יותר, רגועים ונוטים לחלות- פחות.

מה קורה בזמן מדיטציה?

בזמן מדיטציה, המוח מאט פעילות לתדר של גלי אלפא או גלי תטא (בדומה למצב טרום שינה). החיבור לגלים אלו, מאפשר לתת מודע לעלות למודעות שלנו, ולחשוף בפנינו תכנים ורעיונות שהיו קבורים בפנים, בזמן שהחלק המודע הביקורתי שניזון מאמונות ודעות, זז הצידה ומסיר את השיפוט.

מחקרו של ריצרד דוידסון מאוניברסיטת ויסקונסין, מראה בעזרת סריקת המוח עם מכשור מתוחכם של הדמיה, כי בזמן מדיטציה, האונה הימנית במוח מוסתת לכיוון האונה השמאלית, ומתקיימת ביניהן תקשורת. דרך תקשורת זו, אנו מסוגלים להגיע במצב מדיטטיבי, לרבדים עמוקים במוח שלנו שיושבים בתת מודע, לקבל תובנות שונות, לאתר דפוסים שחוסמים אותנו, להעביר מסרים וסוגסטיות לתת המודע ואפילו לרפא את הגוף. המחקר מראה כי תרגול מדיטטיבי קבוע, משנה הלכה למעשה את מבנה המוח שלנו ואת החיווט הפנימי שלו. בבסיס המדעי – כבר ידוע כי לגוף יש את כל הכלים לרפא את עצמו וזו שאיפתו הראשונית אם לא נעמוד בדרכו, ובבסיס האמונה המודרנית עומדת הגישה שתת המודע שלנו חכם, ויודע תמיד ובדיוק למה אנו זקוקים.

קיימות אין ספור שיטות מדיטציה, דמיון מודרך, היפנוזה עצמית, ריפוי אנרגטי והרפיה מנטלית. בעיניים פקוחות או סגורות, בגוף דומם או תוך תנועה, בישיבה שכיבה ואפילו בעמידה או ריקוד. המטרות של רובן דומות; חיבור למודעות פנימית, ניקוי מחשבות ומיסוס התנגדויות, קבלת תובנות ומסרים מתת המודע האישי והקולקטיבי או מהבורא, והעברת מסרים רצויים לתת המודע כדי ליצור שינוי. בקרו בחנות ספריית המדיטציות.

מהי מדיטציה – הזהרת מסע

יש אנשים המתחילים לתרגל מדיטציה באופן קבוע, ותוך זמן מסוים יש להם תחושה שהכול משתבש להם בחיים. זה מצב טבעי הנובע מכך שלאחר שלמדנו איך לשחרר התנגדויות על בסיס יומי, כל אותם נושאים שגרמו לנו להתנגדות, מרגישים כעת יותר גרוע, כי הדיסוננס  או חוסר ההתאמה בין איפה שאנו נמצאים, לאיפה שאנו רוצים להיות – גדל.  ההצעה במקרים אלו היא להתמיד, עד שהתחושות ישתפרו. קחו החלטה מודעת לפני שאתם מתחילים לתרגל, שכל מה שקורה במהלך המדיטציה הוא בסדר גמור. גם אם אינכם מצליחים להתרכז, וגם אם עולה בכם כעס או בכי. הכול בסדר כי אתם פועלים לטובתכם הגבוהה. הקפידו להתבונן בכל רגש שעולה – מהצד, כאילו אתם צופים בסרט, ועם הזמן הוא יתפוגג. השכר על התמדה הוא גבוה שכן חוסר התנגדות יאפשר לעוד ועוד רעיונות חדשים להיכנס מבלי שיתקלו בהתנגדות גורפת.

ככלל- כמו בכול שינוי שאתם עושים באורך החיים, תמיד מומלץ להתייעץ עם הרופא או המטפל שלכם לפני שאתם מתחילים לתרגל מדיטציה או כול שיטת טיפול אנרגטית שיש לה השפעה על מבנה המוח והחיווט הפנימי שלו (אם אתם נוטלים תרופות או סובלים ממחלה נירולוגית או הפרעה תפקודית – אל תתחילו מבלי שעשיתם זאת!).

סיכום:

המדיטציה מורכבת ממגוון רב של שיטות וטכניקות להתרגעות, העלאת המודעות העצמית, חיבור לבורא או לבריאה, ריפוי והגשמה. היא מלמדת אותנו לשלוט במחשבות שלנו, כך שבמקום שהן תנהלנה אותנו בזרם תת הכרתי, בלתי נפסק, נוכל לבחור מתי לעצור אותן או מתי להחליפן , ובאמצעות כך נוכל לשלוט טוב יותר במחולל האנרגיה החזק ביותר שקיים- הרגש שלנו :
Emotion = Energy in motion כלומר אנרגיה בתנועה.

הידעתם כי: בבדיקה מקפת שערך בוב פרוקטר מיוצרי "הסוד" בקרב העשירון העליון של אנשי העסקים המצליחים ביותר בעולם, הוא גילה כי מעל 80% מהם מקדישים זמן לתרגול מדיטציה יומי? (גם אלו שהגדירו עצמם כאתיאיסטים).

סוגי מדיטציה

מדיטציה ללא מחשבות

מדיטצית עם מנטרה או מדיטציה קולית

מדיטציה בדמיון פתוח

מדיטציה בדמיון מתוכנת

מדיטציה בדמיון מודרך