החורף כבר בפתח, ואיתו הימים שהולכים ומתקררים, תדר סרוטונין
ושעות האור שהולכות ומתמעטות.
חלק מאיתנו חווים בתקופה זו, ירידה משמעותית באנרגיה ובמצב הרוח, שנדמה שהולך ומתדרדר, ככל שהיום הולך ומתקצר. אם גם אתם חווים "דיכדוך חורפי", בלתי מוסבר, עייפות, חוסר אנרגיה ועצבנות באופן כללי, יתכן שזה קשור לרמות הסרוטונין בגופכם. לתופעה הזו, יש אפילו שם מדעי: "הפרעה רגשית עונתית" או SAD: Seasonal Affective Disorder

הסרוטונין המכונה בספרות גם "הורמון המורל", הוא כימיקל המשמש כמוליך עצבי, (נוירוטרנסמיטר) ותפקידו לתווך ולהעביר מסרים בין תאי העצב בגוף לבין עצמם, ובינם לבין איברים שונים כמו שרירים, בלוטות ועוד.
הוא מיוצר במוח מחומצות אמינו שהמרכזית בהן היא טריפטופן, בעיקר בעקבות חשיפה לאור השמש, כאשר קרני השמש הפוגעות בקרנית העין, מיצרות סדרה של תהליכים והפרשת של הורמונים הקשורים לעוררות במוח. לחילופין, תפוקת הסרוטונין בגוף הולכת ופוחתת בחודשי החורף, כשהחשיפה שלנו לאור יום הולכת וקטנה.

הסרוטונין הוא אחד המוליכים החשובים ביותר בגוף. הוא אחראי על תפקודים שונים, פיזיולוגים ופסיכולוגים, ואין תא אחד במוח שלנו, שאינו מושפע ממנו. על אף שהוא מופק במוח, רוב אספקת הסרוטונין בגופנו נמצאת במערכת העיכול, במערכת העצבים המרכזית וההיקפית ובטסיות הדם.תדרים ליצור סרוטונין

הסרוטונין אחראי יחד עם עוד הורמונים כמו אנדורפין, דופמין, אוקסיטוצין, ונוראדרנלין, על מצב הרוח שלנו ועל תחושת ההנאה (כללית ומינית), על תחושת התיאבון והשובע, על הזיכרון, על שיכוך כאבים, על וויסות טמפרטורת הגוף, ועל מחזורי השינה.

רמה גבוהה יותר של סרוטונין, תשפר את מצב הרוח שלנו, תפחית כאבים, תחושת רעב, ויצר אלימות, ותשפר את שנת הלילה ואת תחושת הסיפוק מסקס.
רמה נמוכה מידי של סרוטונין, יכולה לגרום למחסור בשינה, תחושת דכדוך עד דיכאון, חרדות, תחושת רעב מוגברת, רגישות לכאב, לקור וחום, ואף  התקפי זעם או פניקה. מחקר שבוצע בבריטניה ב-2007 מצא שרמה נמוכה של סרוטונין אצל גברים תתבטא יותר בעצבנות ואימפולסיביות בעוד שאצל נשים, היא תתבטא בדכדוך עד דיכאון.

מוזיקה קצבית עם תדר מעורר סרוטונין:

הסרוטנין משמש גם ליצור הורמון המלטונין שאחראי על השינה שלנו, ומיוצר בבלוטת האצטרובל במוח.
שני ההורמונים הללו, משתחררים מאותו אזור במוח ומשפיעים על השעון הביולוגי שלנו. ככול שהחשיפה שלנו לאור השמש הולכת ויורדת בחורף, כך יקטן יצור וספיגת הסרוטונין בגוף, ויגדל שחרור המלטונין, מה שישפיע על עייפות גבוהה ורצון לישון.

ישנן דרכים שונות להעלות את רמות הסרוטנין בגוף בחורף, מלבד חשיפה מוגברת לאור השמש (גם אם חורפית), בינהן – תזונה מותאמת, התעמלות אירובית, טיפול ביונים שליליים (למשל בחדרי מלח), טיפולים באור והאזנה לתדרים לאימון גלי מוח. חשוב לציין שלמרות שלא ניתן למדוד את רמות הסרוטונין במוח, ניתן למדוד אותן בדם, לרוב באמצעות בדיקת שתן.
ניתן גם (אם כי פחות מומלץ) לעודד ספיגת סרוטונין דרך טיפול תרופתי. למעשה חלק גדול מהתרופות בהן משתמשים היום כטיפול נוגד לדיכאון, מכילות SSRI או מעכבי קליטה חוזרת סלקטיבים של סרוטונין, כשמטרתן לגרום להעלאת ריכוז הסרוטונין בסינפסות ולהגברת השפעתו במסלולים העצביים במוח. שימו לב שאחת מתופעות הלוואי הנדירות של תרופות אלו, היא עודף בסירוטונין והיא נקראת "סינדרום הסרוטונין", כאשר צריכה גדולה מדי של נוגדי דיכאון יכולה לגרום לאישפוז עקב קצב פעימות לב מוגבר, חום, הזעה, שינוי חד בלחץ הדם,  סחרחורות, התכווציות בחילות ואפילו הזיות.

אז אם גם אתם חשים ירידה אנרגטית בחיוניות ובשמחת החיים שלכם בחורף, האזינו ל-5 דקות של מוזיקה אפריקאית קצבית, משולבת בתדר איזוכרוני לאימון גלי מוח, המעודד את רמות הסרוטונין ומעלה את מצב הרוח. ניתן גם לרכוש את התדרים באורך מלא במסגרת: חבילת התדרים לטיפול בסטרס – בחנות המדיטציות.

ושיהיה לכולנו חורף קל ונעים.

פורסם במקור: 19 בדצמבר 2016