סביבת המחיה שלנו מספקת לנו אלפי מסרים מסרים תת הכרתיים סאבלימינלים
מדי יום. שיחות שאנו מנהלים או שומעים בסביבתנו, אמצעי התקשורת, ספרים, סרטים, גלישה ברשת וכול מה שנקלט על ידי מערכת החושים שלנו, כולם מוזנים למוח שלנו על בסיס יומי ומטביעים בו חותם. בגלל שבפועל מערכת השמע שלנו קולטת מסרים שהם עד 40 דציבלים מתחת לסף השמיעה שלנו, היא אוגרת כמות אדירה של אינפורמציה שרובה לא שימושית. כל האינפורמציה הזו, יוצרת  עם הזמן את תבניות המחשבה, ההרגלים וההתנהגות שלנו, שאחראים על מציאות חיינו.

האזנה למסרים תת-הכרתיים או סאבלימינלים מנצלת את העיקרון הזה, אך במקום שנניח למוח לספוג מסרים רנדומליים ללא בקרה מהסביבה, אנו מזינים את תת המודע במסרים חיוביים – או באינפורמציה ממוקדת ויעילה שמטרתה יצירת שינוי פנימי, חיובי וקבוע.

כמות האינפורמציה המוצעת לנו בעולם המודרני בכול רגע נתון, היא כה נרחבת עד כי המוח המודע אינו מסוגל לתפוס או לזכור את רובה. המודעות שלנו, מסוגלת לתפוס רק בין 5 ל- 20 פריטי אינפורמציה בכול רגע נתון מתוך מליוני פריטים, ובחירת הפריטים מבוססת על פי מה שהיא תופסת כרלוונטי עבורנו. למרות כול זאת, מחקרים הוכיחו כי המוח אינו מאבד או מעלים את כל מה שאנו תופסים כ"רעשי רקע", אלא שומר את כל האינפורמציה שהוא מחשיב כלא שימושית ברגע זה, בתוך מאגר המידע של התת מודע.

מסרים תת הכרתיים או סאבלימינלים:

מסרים תת הכרתיים או סאבלימנלים

אותה האינפורמציה, גלויה וסמויה, מתדלקת את האמונות והתפיסות שלנו, גם בהתאם למה שהחלטנו במודע, אך לא רק; היא נשלפת מהמאגר התת מודע בצורה אוטומטית כשאנו נדרשים לה, ובמידה רבה, מנהלת את ההתנהגות שלנו ואת התקשורת שלנו עם העולם החיצון . כבני אדם, אנו זקוקים לוודאות בנוגע לסביבתנו, והמוח שלנו נוהג להשלים אינפורמציה כדי להבין איך לתייג כול סיטואציה. זה אומר שעל פי לרוב, אנו מגבשים דעה כמעט על כול נושא בעולם, עוד הרבה לפני שלמדנו את הפרטים.

לדוגמה: אם נראה קבצן ברחוב, תת המודע יעלה על אוטומט את האמונות שיש לנו על קבצנים כדי שנוכל לתייג אותו במגירה הנכונה, ובהתאם לכך להחליט איך אנו מרגישים כלפיו. או אם נקבל הצעה להשקעה כספית, תת המודע יעלה את כול מה שידוע לנו על הנושא, כולל הידיעות השחורות שראינו בעיתון וזיכרון השקעה כושלת שעשינו בעבר, ויגדיר בהתאם לכך את היחס שלנו להצעה.

הבעיה היא, שפעמים רבות, גם אם זיהינו שיש לנו אמונה שמגבילה אותנו כמו "כסף יגיע רק בעבודה קשה", הרי שגם אם ננסה לשנות אותה במודע, תת המודע שלנו הוא עיקש, בעיקר כשהוא סבור ששינוי האמונה הזו יזיק לנו. ומאחר ותפקידו הוא להגן עלינו – תמיד, הוא ידאג לשמר את האמונה הזו, גם אם נצהיר שאנו רוצים לשנותה.  יש סיבות רבות שיכולות לגרור התנגדות פנימית לשינוי אמונות.
לדוגמא: אם אוותר על האמונה ש"כסף יגיע רק בעבודה קשה" אולי אתחיל להתבטל? או אולי אאבד את הכסף שכבר יש לי? או אולי אצור לי אויבים? וכו וכו.
אז איך ניתן בכול זאת לשכנע את תת המודע שלנו לשתף פעולה? בעזרת שיכנוע עצמי או "אוטוסוגסטיה".

אוטוסוגסטיות או הצהרות חיוביות- affirmations

יתכן וכבר שמעתם את המושג אוטוסוגסטיות או הצהרות חיוביות ויתכן שאפילו ניסיתם לעשות בהן שימוש אך לא בהכרח חוויתם הצלחה לאורך זמן. כדי שההצהרות הללו תהיינה יעילות – צריך לדעת איך להעביר אותן לתת המודע. פירוש המושג אוטוסוגסטיה הוא "שכנוע עצמי". השיכנוע הזה יכול להיעשות גם באופן מודע, כשאנו חוזרים ומצהירים על משהו לעצמינו, וגם בעזרת מסרים סמויים או סאבלימינים שעוקפים את המוח המודע ומשכנעים ישירות את תת המודע.

ההנחה היא שאם נצהיר בפני עצמנו שוב ושוב (בדיבור יומי או קריאה) הצהרות חיוביות כמו "אני מוצלח ומצליח", "הכסף זורם אלי בקלות ובמהירות" וכד', ההצהרה תחדור למוח התת מודע ותהפוך את הדרך בה אנו חושבים על דברים. זה מתקשר לעיקרון פסיכולוגי שנקרא "אפקט אשליית האמת", הגורס שכל מה שאנו חוזרים ושומעים או אומרים לעצמנו שוב ושוב, יתפס על ידינו בסופו של דבר כאמת, גם אם בתחילה לא האמנו לו. מטרתן של ההצהרות החיוביות היא להביא אותנו לתחושה של המקום בו אנו רוצים להיות, על ידי כך שאנו מצהירים שאנו כבר שם עוד בטרם הגשמנו את הדבר בפועל. כשהתת מודע מקבל את ההצהרות כאמת, הוא תמיד ישאף לסגור את הפער, ויפעל בכול הדרכים, כמעט כמו קוסם על מנת להביא אותנו למקום שאנו תופסים כמציאותי.

איך בונים הצהרות או סוגסטיות חיוביות כמסרים תת הכרתיים?

1)    ראשית על ההצהרות להיות מנוסחות תמיד בצורה חיובית. אחת התכונות של תת המודע שלנו היא שהוא לא יודע איך להתייחס לביטויי שלילה. יש לכך הסברים רבים עליהם ארחיב בהמשך  אך מה שחשוב הוא שאם תצהירו "אני לא חולה יותר" מה שהוא ישמע זה "אני חולה יותר" וזה מה שתמשכו לחייכם.
2)    הצהרות סאבלימינליות חייבות להיות אישיות ופשוטות כי תת המודע מבין דברים ברמה פשוטה ובסיסית. "אני בריא" או "אני מצליח" מדבר אליו בצורה יותר ישירה מאשר "אני מצליח ועושה כול יום 5,000 ש"ח בעסק שלי לממכר שקיות ניילון מתכלות וידידותיות לסביבה"….
3)    הצהרות סאבלימינליות צריכות להיות בזמן הווה, או להעיד על התקדמות לעבר הגשמה. ההווה הוא הזמן היחידי שתת המודע פועל בו. זה נשמע לנו יותר הגיוני להצהיר "אני אהיה עשיר" מאשר "אני עשיר" (שמרגיש כמו שקר), אך בפועל אם נצהיר- "אני אהיה עשיר"- לא יתקיים אותו מתח או פער בין ההצהרה למציאות שידרבן את תת המודע לפעול על מנת לסגור את הפער. בנוסף, הצהרות שמעידות על התקדמות, גם הן פועלות היטב על תת המודע, למשל "מיום ליום חשבון הבנק שלי הולך ותופח", או הצהרות שמעידות על החלטה לשינוי למשל: "אני בוחר להיות עשיר", "אני יודע איך לעשות המון כסף" וכו'. האזינו להקלטות של הצהרות חיוביות בתחומים שונים.

למה ההצהרות החיוביות לא תמיד עובדות לי?

אנשים רבים מנסים להתחיל לעבוד עם הצהרות חיוביות ומגלים ושכאשר הם חוזרים על ההצהרות, יש להם התנגדויות שעולות מהמוח המודע שמקבל את ההצהרות כשקר. בגלל שהמוח המודע שלנו כבר תוכנת בדרך מסויימת, הדרך לעבוד עם הצהרות חיוביות היא פשוט על ידי חזרתיות. אם אנו רוצים לדרוס אמונה קיימת כמו "כסף עושים רק בעבודה קשה" עם אמונה חדשה שאומרת "כסף מגיע בקלות ובכל דרך בה נאפשר לו", החזרתיות חשובה כי נדרש זמן ומסה קריטית על מנת לשכנע את המוח אחרת ממה שהוא רגיל לחשוב  (מה גם שהמציאות החיצונית לא השתנתה). בשיטה המסורתית, נכתוב את ההצהרות על פתקים ונשנן אותן בבוקר, בערב, לפחות 10 דקות בכול פעם ובכול רגע פנוי כדי לקבע את דפוס החזרתיות במוח.
הבעיה היא שמלבד העובדה שלרובינו קשה להתחייב לתרגל הצהרות חיוביות כל יום (כי אין לנו זמן/חשק/זה נראה לנו מטופש), המוח המודע שלנו עומד כמו שוער בדרך למוח הלא מודע ומנסה לרפות את ידינו בקריאות מהיציע, לדוגמא: אם תצהירו "אני אוהב את עצמי " הוא מיד יעלה קריאה ביקורתית : "בטח, אני ממש חולה על עצמי…" או אם תצהירו "אני מצליח בכול מה שאני עושה",  יהיה לו הרבה מה לומר כמו: "כן בטח, בגלל זה יש לי כול כך הרבה כסף..." ועוד ועוד דוגמאות רבות.

כשזה קורה, העבודה עם ההצהרות, לא רק שאינה יעילה, אלא ההפך מיעילה. היא רק מגדילה את המקום של החוסר ומקבעת אותו. לכן על מנת לשלב את המוח המודע בכוונה שלנו, חשוב להעביר את ההצהרות שלנו  למוח המודע, אך רק כאשר אנו נמצאים במקום טוב עם עצמינו או במה שנקרא – בתוך מערבולת הבריאה (The Vortex). כבני אדם, אנחנו מכשירי בריאה משוכללים ובכול רגע נתון, אנו בוראים את המציאות שלנו. המציאות הזו, יכולה להיבנות מתוך מערבולת הבריאה החיובית או מתוך מערבולת בריאה שלילית. כשאנו מצויים בתוך זרם מחשבות חיוביות, חוק המשיכה נכנס לפעולה ועוד ועוד מחשבות מסוג זה עולות והמערבולת לוקחת אותנו איתה. אך כאשר אנו שרויים בתוך זרם מחשבות שליליות, מה שנמשוך הוא עוד מחשבות שליליות. מסיבה זו, יש לתרגל הצהרות החיוביות או להאזין לקלטות המסרים גלויים – רק כשאנו נמצאים בתוך מערבולת הבריאה החיובית.  המתקשרת אסתר היקס שמתקשרת את הישות הקולקטיבית המכונה "אברהם" מדגישה זאת בצורה יפה: "כשאתם רוצים לברוא במודע, כנסו קודם כול למערבולת הבריאה החיובית, כלומר תעלו את התדר של השמחה והביטחון בתוככם ורק אז תשלחו ליקום את המחשבות או הדמיונות לצורך בריאת המציאות שלכם : במילים אחרות – "…Get in the vortex and then".

איך מעבירים את ההצהרות לתת המודע?

לשמחתנו, יש היום בשוק העולמי שיטות תרפיה מתקדמות, היודעות להערים או ליצור מניפולציה על המוח המודע ולתקשר ישירות עם התת מודע, בדרך שמחזקת לאין שיעור את ההטמעה ומקצרת את התהליך כולו. אחת הדרכים הפופולאריות ביותר כיום לתכנות התת מודע היא באמצעות העברת מסרים תת-הכרתיים (הנקראים גם מסרים סאבלימינלים, תת סיפיים או פשוט מסרים סמויים).

מה הם מסרים תת-הכרתיים- Subliminal Messaging?

מסרים תת סיפיים (סאבלימינלים)

המילה סאבלימינל מגיעה מצירוף המילים הלטיניות – Sub  שפירושה מתחת ו- Limen  שפירושה סף כניסה,  והמשמעות המילונית של הצירוף היא "מתחת לסף הכניסה של התודעה". מדובר במסרים סמויים, היושבים על תדרים שאינם נתפסים על ידי המוח המודע אך נקלטים על ידי תת המודע. אפשר להעבירם בצורה ויזואלית דרך הקרנת תמונות או כיתוב, או בדרך של הקשבה. מסרים ויזואליים הם אפקטיביים מאוד ומועברים לרוב על ידי פלשים מהירים של תמונות או כיתוב שאינם נתפסים על ידי העין, אך השיטה הפופולארית ביותר היא עדיין דרך השמיעה.
בדרך זו, המסרים מוקלטים ומוחלשים לדציבלים נמוכים מאוד בתהליך שנקרא Back masking, ומתקבלים במוח, מבלי שהם נשמעים על ידי החלק הרציונאלי החושב של המוח המודע, אך עדיין נתפסים על ידי תת המודע הנוח לקליטה והשפעה. כול זה מתאפשר בגלל התכונה של המוח שמפצה או משלים את מה שהוא אינו קולט במלואו. זה דומה לאותה נקודה עיוורת בעין שלנו שעל אף שאינה קולטת אור שיאפשר ראיה, המוח עדיין יודע להשלים בצורה אוטומטית את החסר ומביא את התמונה במלואה.
מסרים תת-הכרתיים הם למעשה הצהרות חיוביות המוקלטות ומשודרות מתחת לתדר שאנשים יכולים לשמוע, אך תת המודע קולט אותן, ועם הזמן, יכול לאמץ אותן כהרגל. בדרך זו, העוקפת את התפיסה המודעת ומתקשרת ישירות עם תת המודע, אנו יכולים לנטרל את השפעת המוח המודע הביקורתי שמתעקש להיצמד למציאות הקיימת, ולתקשר אל תת המודע, כול מציאות אחרת בה נבחר.

התפתחות תחום המסרים הסאבלימינלים

בשנות ה-50 השקיע הסי.איי.אי (CIA) מיליונים בחקר התחום וביסס מדעית את ההשפעה של מסרים סמויים על המוח האנושי.  המחקרים הורחבו בשנות השישים על ידי החוקרים ויליאם בראיין קיי, אלדון טיילור וואנס פאקרד שהוכיחו גם הם את תוצאות השיטה ואף הגדירו אותה כשיטה האפקטיבית ביותר להשפיע על המחשבה. בהמשך ערך המגזין "New Scientist"   סדרת ניסויים שהציגו כיצד מסרים אלו משפיעים על המוח. בשנות ה-70 השיטה נחשפה לציבור דווקא כשהתפרסם שממשלת ארה"ב מנסה להוציא אותה מחוץ לחוק, אחרי שהסתבר שמפרסמים שנחשפו למחקרי הסי.איי.אי השתמשו בה בצורה נרחבת כדי לגרום לקונים לרכוש את המוצרים שלהם. הניסיון לאסור על הטכניקה כמובן גרר התעניינות ציבורית גדולה, אך השיטה לא נאסרה, בסופו של דבר וההיסטריה שכחה. אחת הסיבות שהנושא עלה לכותרות מלכתחילה היה מחקר של הגורו הידוע דר' ג'ימס ביקרי שערך ניסוי בבתי קולנוע שבו הוקרנו לשברי שניות המשפטים "אני רוצה פופקורן" ו"שתה עוד קוקה קולה" לפני תחילת הסרט. איש לא הבחין במסר אך ביקרי טען בניסוי כי צריכת הפופקורן והקולה עלתה באחוזים רבים, טענה שהתפוצצה כשהסתבר שהתוצאות לא נבדקו בפועל אלא זויפו. זהו אולי הניסוי השנוי ביותר במחלוקת אך ניסויים רבים שבאו אחריו – אישרו את התוצאות.  ב- נובמבר 2005, המגזין האמריקאי Experimental Social Psychology קבע שהחדרת מסרים סאבלימינלים משפיעה לחיוב על הבחירה במשקה מסוים על ידי המשתתפים בניסוי. באפריל 2006, פרסם במגזין הרפואי הידוע למתבגרים Pediatrics & Adolescent Medicine  שבכול שעה של צפייה בטלוויזיה בה הוקרנו מסרים על מוצרי פרסום, ביקשו הנבדקים לרכוש עוד מוצר שפורסם. במרץ 2007  פורסם מאמר באוניברסיטה של לונדון שקבע ש"מסרים סאבלימינלים משאירים חותם על המוח". אחת מרשתות הצרכנות הגדולות באמריקה – DEVO גילתה כי אחוז הגניבות בחנויות הרשת ירד משמעותית מאז החלו להשמיע מסרים סמויים נגד גניבות בחנות. יש עוד אלפי  דוגמאות לשימוש ומחקרים בתחום, וחיפוש קצר באינטרנט יביא אתכם לרבים מהם.
לדוגמא: בתוכנית ההומוריסטית "חכם בלילה" בערוץ דיסקברי, ערכו את ניסוי על אנשים מהרחוב, אשר הוזמנו לראות פרק בקולנוע של הסדרה. המסרים היו: "תתקשר לאמא","תשתה" ו"תחטט באף". האנשים צולמו ע"י מצלמה נסתרת, והתוצאות הוכיחו שאם המסר שהועבר הוא הגיוני, אנשים יפעלו על פיו.
רן חסין, מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ערך ב- 2006 ניסוי שבו הוא הקרין בפני למעלה ממאתיים משתתפים מסר תת-הכרתי חוזר ונשנה, שהכיל תמונה אחת בלבד – דגל ישראל. התוצאה הייתה מדהימה: בעלי הדעות הקיצוניות שבין המשתתפים, הימניים הקיצוניים והשמאלניים הקיצוניים, התמתנו כולם, וכמעט הגיעו לחפיפה בדעה הפוליטית שלהם. ההתמתנות הזאת המשיכה אפילו עד הבחירות שבאותה שנה, כשהסתבר שגם בתוך הקלפי הבחירה שלהם הושפעה מהמסר שקיבלו, והם הצביעו למפלגות הנוטות יותר לכיוון מרכז, והכול בלי שידעו כלל שהם מושפעים.

רק בשנות ה90 הבינו המומחים את הפוטנציאל הטמון בשימוש במסרים תת-הכרתיים כדי לשפר את כול תחומי החיים. במהלך 20 השנה האחרונות ועם התפתחות הטכנולוגיה המודרנית, יצא המחקר על אימון התת מודע מתחום החקירה של צבאות וממשלות ועבר לשימוש המוני. שימוש במסרים תת הכרתיים קיים היום באימון לעסקים, בספורט, ברפואה, בתחום ההתפתחות אישית, כטיפול בהתמכרויות ועוד. ידוענים כמו סטיבן שפילברג, טוני רובינס וטייגר וודס מודים כי זו השיטה שעזרה להם להשיג את מטרותיהם בחיים.
נושאים שונים שנבחנו תוך שימוש בטכניקה וחל בהם שיפור ניכר היו:  שיפור כישורים מנטאלים, שיפור יכולות פיזיות, שינוי תבניות חשיבה, עיצוב הגוף, ריפוי ועוד. כיום השימוש בשיטה נרחב בתחומים רבים בעיקר ברפואה ובתחום ההתפתחות האישית. המגזין "New Scientist" הגדיר את הטכניקה כ"הלמידה העתידית", רשתות משתמשות בה כדי למנוע גניבות וממשלות עושות בה שימוש כדי להלחם בתאונות הדרכים – כולן בהצלחה מרובה. בפועל היא נחשבת לאחת השיטות הטובות המהירות והיעילות ביותר לשיפור הגוף והמינד כמו גם ליצירת שינוי חיובי בחיים. הטכניקה מזכירה היפנוזה אך היא מהירה ונגישה יותר. בעיקרון, אתה ממשיך את שגרת יומך ונותן לתת ההכרה שלך להביא את השינוי המיוחל.

מה העקרונות של מסרים תת-הכרתיים?

מסרים תת-הכרתיים מבוססים על הצהרות חיוביות או סוגסטיות שנקלטות על ידי המוח ומשנות את ההקשרים בתוכו. התפיסה המדעית אומרת שניתן לתכנת את המוח כדי לשנות דפוסי מחשבה וליצור שכנוע עצמי במקומות בהם אנו רוצים לשנות ללא הצלחה. זה דומה במהות לNLP שפירושו: תכנות נוירו לשוני (נוירו מלשון נוירונים במוח). לשיטה המסורתית ה-NLP יש שתי מטרות מרכזיות שהראשונה היא מציאת ה"קול הפנימי" האמיתי שלנו, המחשבות או והדיבור הפנימי כמו למשל מה הן באמת האמונות הפנימיות שחוסמות אותנו מלהשיג דברים בחיים, והשנייה היא החלפת אותן אמונות או דיבור פנימי באמצעות תכנות של המוח בעזרת תבניות שפה ואחרות.
הNLP  נוצר בשנות ה- 70 על ידי ריצ'ארד בנדלר וג'ון גרינדר שחקרו באלו אמונות מחזיקים אנשים מצליחים ואיך הם מתקשרים עם עצמם, למול אנשים שאינם מצליחים המחזיקים אמונות וציפיות שליליות מעצמם. הם גילו שבכך שאנו מזהים את תבניות הדיבור המגבילות והשליליות שלנו יש ביכולתנו פשוט להחליפן באמונות חיוביות המאפיינות אנשים מצליחים בתחום בו אנו רוצים להתפתח.

איך משתמשים במסרים תת הכרתיים?

מסרים סמויים – סאבלימינלים

היתרון בשימוש במסרים תת-הכרתיים הוא שהם מקצרים את זמן התרגול ועושים אותו פשוט ונטול מאמץ. במקום לפנות זמן כדי להקשיב להם אפשר לשים אותם ברקע בזמן התעמלות, מקלחת, לימודים, עבודה או שינה, ולאורך זמן מסויים, הם ישפיעו וישנו את האמונות שלכם. כשתחזרו על כך מספיק פעמים, ההצהרות ימחקו את הרגשות השליליים שהיו לכם בנושא מסוים והמוח יתפוס אותן כאמת.
בזמן האזנה למסרים, לא נשמע את המסרים עצמם אלא רק מוזיקה נעימה, רחש גלים או אפילו קלטת שקטה (ללא כול צליל),  אך המוח שלנו יקלוט ויאמץ את המסרים ברמה התת מודעת. הם יכולים לשנות את התכנות של המוח באמצעות חזרתיות והטמעה, עד שכמעט בלי לשים לב, נתחיל  לחוות שינויים בחיינו.

האם זה מספיק כדי ליצור שינוי בחיים?

יש אנשים ששמיעת ההקלטות בתחום הרצוי להם, תביא אותם לשינוי עמוק בתפיסה, בתחושה ובהתנהגות תוך מספר ימים, ויש כאלו שרמת ההתנגדות הפנימית שלהם באותו תחום תמנע מהם לחוות שינוי משמעותי יותר בזמן קצר. במקרה זה הקלטת יכולה לשפר את התחושה הכללית – כדי לתמוך בשינויים אך זה יכול לקחת יותר זמן. יחד עם זאת, מאחר והמוח התת מודע אמנם מנהל אותנו מבפנים אך גם למוח המודע שלנו יש הרבה מה לומר, אני תמיד ממליצה לשלב גם חזרה על הצהרות חיוביות בקול רם, שימוש בEFT כדי לנטרל אמונות מזיקות או כול שילוב של טכניקות דומות הכוללות טיפול בחלק המודע. רוצים עוד מידע? קראו גם על מסרים סאבלימינלים (תת-הכרתיים) שאלות ותשובות.

תוכלו למצוא עוד מסרים סאבלימינלים בתחומים שונים בחנות המדיטציות.