צלילים מרפאים – התהודה של שומאן

2018-07-04T09:53:33+00:00 23 בפברואר 2017|

התהודה של שומאן או Schumann Resonance התהודה של שומאן
(בקיצור – SR) מתארת סדרת צלילים שהאזנה להם,
יכולה לא רק לסנכרן אתכם עם פעימת הלב של כדור הארץ, אלא גם לרפא, לעורר יצירתיות, להפעיל את מערכת החיסון ועוד.

מדובר בתופעה
גלובלית, המתארת סדרה של צלילים בתדר נמוך במיוחד (ELF), המהווים חלק מהשדות האלקטרומגנטים של כדור הארץ ומכונים "תדרים פלנטריים", והיא קרויה  על שם הפיזיקאי שניבא אותה בצורה מתמטית ב- 1952  ווינפריד שומאן (Winifried Otto Schumann).
התהודה של שומאן מבטאת את התדרים או הצלילים המופקים  מהמתח החשמלי בין כדור הארץ לשכבת היונוספרה שמקיפה אותו, ונוהגים לכנות אותה התדר של כדור הארץ, או פעימת כדור הארץ.

כבר בשנות החמישים, הבין המדען וינפריד שומאן, כי מאחר והיונוספרה- שהיא שכבת הגזים שמקיפה את כדור הארץ החל מגובה  60 קילומטר ועד גבול האטמוספרה, נושאת מטען חשמלי חיובי, וכדור הארץ נושא מטען שלילי, הרי שהחלל שנוצר ביניהן,  נושא מתח חשמלי שמתפרק בקביעות באמצעות  סופות ברקים על כדור הארץ. במקביל אותו  חלל  גם מתפקד כתיבת תהודה, כשהמתח החשמלי בתוכה מתורגם לתדרים של סאונד. תיבת תהודה זו אגב,  משמשת אותנו להעברת כול תקשורת התדרים, גלי הרדיו, ותקשורת לוויינים למרחקים ארוכים.

שומאן החליט לערוך ניסוי כדי לבדוק מה התדר שמופק כאשר אור או ברק מתפרק בין כדור הארץ ליונוספרה, וגילה כי מדובר בסדרת תדרים או צלילים שהממוצע שלהם הוא של 7.83  HZ (הרץ= כמות סיבובים לשניה). התגלית הזו פורסמה, אך לא גררה הדים רבים עד ש ב- 1979, גילה יורשו של שומאן, המדען הרברט קניג מאוניברסיטת Konig  במינכן, כי קיימת  קורלציה מפתיעה בין אותו תדר שמופק על ידי כדור הארץ, לתדר היסודי של מוח האדם ושל רוב היונקים על כדור הארץ.

תדר שומאן כך הסתבר, זהה לתדר המוחי שלנו בזמן גלי תטא על גבול גלי אלפא- התדרים בהם פועל המוח כאשר אנו נמצאים על הגבול בין שינה ליקיצה, וגם כאשר אנו מתרגלים מדיטציה. אלו התדרים במוח, שאחראים ל"הטענת" הגוף באנרגיה, לתפקוד המערכת החיסונית ושאר מערכות הגוף, וגם למצב הרוח, ליצירתיות, ליכולת ללמוד או לזכור ועוד, והם זהים לתדר הפעימה של כדור הארץ.
בהתחשב בעובדה שכמות התדרים ביקום היא אין-סופית (כמו המספרים), הרי שקשה להאמין כי מדובר במקריות. נראה כי מסיבות אבולוציוניות ואחרות, החיים על כדור הארץ, התאימו עצמם לפעימת הכדור, וכך היה מליוני שנים.

פעימת כדור הארץ, חשובה לחיינו כמו אור השמש

בשנות השישים ניסה מדען בשם ריק וויבר לבודד קבוצה של סטודנטים בבונקר אטום מבלי שיחשפו למעגלים התהודה של שומאן - רקע כחולהביולוגים של הארץ – circadian rhythms שכוללים יום ולילה ואת התהודה של כדור הארץ. לאחר מספר שבועות בבונקר, חלה התדרדרות הן במצבם הפיזי המנטלי והנפשי, של הסטודנטים, אך התופעות פסקו בצורה כמעט מידית, לאחר שהתדר הזה הושמע להם באמצעות מחולל תדרים.
הניסוי הוכיח שהתדר של כדור הארץ, חיוני עבור החיים שלנו כמעט כמו אור השמש. למעשה כיום, נאס"א – וסוכנויות חלל אחרות, דואגות להשמיע את התדר של שומאן, באופן קבוע בכול הטיסות לחלל, אחרי שהאסטרונאוטים הראשונים ששבו לכדור הארץ, חוו קשיי הסתגלות קשים בשל העדרו.

אם נבחן זאת מדעית, הרי שכול החיים על פני האדמה בנויים מתדר רוטט, ובשל כך רגישים ברמות שונות לתדרים חיצוניים.

בפועל, קיים מתאם בין כדור הארץ לבין תושביו שהוא חיוני ביותר לחיים עליו. אלו יחסים שנבנו משך שנים של אינטראקציה בין אורגניזם חיים לבין תדרים אלקטרומגנטים- אם תרצו מעין ערבות הדדית או ברית שנוצרה משך ביליונים של  שנים בין הארץ ליושביה. זה גורם לנו להבין טוב יותר, מדוע פעמים רבות הרגשתנו משתפרת, רק מעצם היציאה מהבית אל מתחת לכיפת השמיים.
אך למרבה הצער, אנו חיים כיום בסביבה מזוהמת ברמה אלקטרומגנטית. זיהום שמגיע מעמודי חשמל, ממחשבים ומוניטורים, מיקרו-גלים, טלוויזיות, סלולריים, לוויינים  ועוד. כול אלו פוגעים ומסווים את תדר הצליל הטבעי של כדור הארץ. הטבענו את עצמינו באוקיאנוס של גלים אלקטרומגנטים ואנחנו אפילו לא מודעים לכך. אמנם איננו יכולים לראות את הגלים הללו,  אבל ההשפעה שלהם על גלי המוח שלנו היא בלתי נמנעת. למעשה מדענים אומרים כי ב-15 השנה האחרונות, הזיהום האלקטרומגנטי גדל פי כמה מיליונים (מיליונים!!) מהרמה שהייתה מקובלת בכול העידנים שקדמו לנו, וזו חלק מהסיבה בשלה יש עלייה משמעותית ביותר בכמות הסטרס, העייפות, הדיכאון והמחלות שאנו חווים.

הקשר בין פעימת כדור הארץ לבין  הבריאות שלנו

בני האדם הם יצורים ביולוגים, אבל לא רק.
במקביל, אנו גם מחוללים חשמליים, ולכן – קולטים ופולטים תדרים.

כל מה שקורה בחיינו, תלוי בתדרים אליהם אנו נחשפים, ומחקרים הוכיחו ש: 30% מהתאים בבלוטת האצטרובל במוח- רגישים מגנטית לפעימה הזו של כדור הארץ. היא שקובעת את הקצב של גלי המוח ואת התדר שהוא מפיק. העיוות שיצרנו בשדות המגנטים סביבנו, גובה מחיר יקר, ופוגע בין השאר בייצור המלטונין- הורמון שמופק במוח בלילה ומסייע לנו לישון, לחדש את מערכת החיסון, להלחם ברדיקאלים החופשיים שמאיימים על גופינו ועוד.
התדר המוחי שלנו פועל בצורה מותאמת לתדר כדור הארץ, והערפיח הזה מונע מאיתנו להיות בהרמוניה עם התדר של האדמה.  יציאה מאיזון, יכולה לעלות לנו בבריאות, ולגרור שלל גדול של בעיות פיזיות, נפשיות ומנטליות, דוגמת הפרעות קצב, הפרעות נוירולוגיות, דיכאון, כאבים כרונים, הפרעות קשב, הפרעות שינה  ועוד. למעשה בעשורים האחרונים כמות חולי הסרטן, האוטיסטים והילדים ש"נולדים" עם הפרעות קשב, גדלה במאות אחוזים.
הסברה היא, כי השדות החשמליים של כדור הארץ, מכוסים כיום ב"ערפיח אלקטרומגנטי" שנגרם מריבוי הולך וגדל של מכשירים אלקטרוניים, תדרי רדיו וקרינה הולכת וגדלה. זו הסיבה שאיבדנו קשר עם הצליל הטבעי של פעימת כדור הארץ, וכתוצאה מכך, יצאנו מאיזון, ואנו חשופים פי כמה למחלות ותחלואים. אנו מבלים את רוב זמנינו בין קירות, רמת הסטרס שלנו עולה ואנו "יוצאים" מהאיזון או מהקצב הטבעי שלנו. הסיבה שאנו חשים טוב כשאנו בטבע, נובעת מכך שאנו חוזרים להדהד בתדר הטבעי שלנו, תדר מוחי של גלי אלפא וגלי תטא, שהוא חיוני ביותר לחיים עלי אדמות.

צלילים מרפאים - התהודה של שומאןלמרבה הצער, אנחנו איננו היחידים שנפגעים מהמצב.
ההעלמות של הדבורים מהעולם, ההחפה (תופעת "התאבדות" על החוף) של להקות גדולות של לוויתינים ודולפינים, וגשמים של ציפורים, דגים וצפרדעים מתות באזורים שונים בעולם, מסמנים לנו שמשהו השתבש בקטבים האלקטרומגנטים של כדור הארץ.
כל זה קורה אמנם, לא רק באשמתנו; כדור הארץ הולך ומאבד את העוצמה של הקטבים המגנטים שלו כחלק ממחזור טבעי  שנמשך כמה אלפי שנים, למעשה ב- 2000 השנים האחרונות קיימת ירידה הדרגתית בסיבוב של כדור הארץ שהתוצאה שלה היא ירידה באלקטרומגנטיות של הקטבים. הירידה הזו רק הולכת וצוברת תאוצה ככול שהזמן עובר ובשנים האחרונות היא גדלה באחוזי ענק כול שנה, עד שלטענת מדענים היא תגיע לנקודת ה-0 ואז תתכן החלפה בין הקטבים של כדור הארץ (כפי שאירע כמה פעמים בהיסטוריה של כדור הארץ).  יחד עם זאת, ההאצה והגידול הבלתי פוסק או שימוש היתר שאנו עושים בתדרים בסביבתנו, משפיע על כל מחזור החיים על פני האדמה, ועלול לחזור ולהתנקם בנו בעתיד הלא רחוק.
במקביל לתהליך היחלשות הקטבים, יש מדענים שטוענים שגם התהודה של שומאן החלה לעלות  וב-2016 התדר  כבר נמדד על 13.8 הרץ, תופעה שגורמת לנו לחוש כאילו הזמן עצמו מאיץ. לטענה הזו, איך הוכחות מדעיות חותכות, אך ימים יגידו האם התהליך הזה, אכן הולך ומתרחש לנגד עינינו, ומה תהיה השפעתו על בני האדם.

למה כדאי להאזין לתדר התהודה של שומאן?

מומחים בתחום טוענים, שכאשר אנו נמצאים בטבע, הגוף שלנו משנה את התדר שלו, ומסתנכרן חזרה לתדר פעימת של כדור הארץ, מה שגורם לו לתקן, לרפא ולהצעיר את עצמו בצורה יעילה יותר.
בספרו "המגה כוח של מוח" כותב מייקל הצ'קינסון (Michael Hutchison) כי התהודה של שומאן, היא חלון תדרים שהוכח שיש להם השפעה על טווח רחב מאוד של תחומים בחיינו. ניסויים שהוא מציג, מוכיחים תוצאות יוצאות דופן – החל מדיווחים על שיפור בבריאות, יציאה מדיכאון, וריפוי סרטן ועד תפוקה גבוהה יותר בלימודים ובעבודה, שיפור הזיכרון, עליה ביצירתיות וביכולת לפתור בעיות סבוכות ועוד. לדברי הצ'קינסון  "כאשר מערכת ביולוגית, רוטטת בתדר הזה, היא מהדהדת בתאום מושלם עם התדר של המטריקס שממנו התפתחו החיים עצמם". בבדיקות מעבדה, הסתבר כי כאשר משמיעים את הטון הזה לתאים מבודדים, הם משכפלים עצמם ביעילות גבוהה יותר ויש עליה ברמות החיסון וההגנה שלהם. הניסוי היחידי שהצליח עד היום לייצר תאי DNA אנושים יש מאין, היה כאשר הציגו את התדר הזה למבחנה שהכילה מים שנשאו זיכרון של DNA ששהה בתוכם והוצא החוצה לפני הניסוי, לכן יש שקוראים לו-"תדר הבריאה".

אך האם התדר לו אנו חשופים כיום כאשר אנו נמצאים תחת כיפת השמים הוא אכן פעימת כדור הארץ?
אנו כבר יודעים כי הפעימה הזו ממוסכת כיום על ידי תדרים מלאכותיים, בעיקר כשאנו נמצאים בערים הגדולות או במרכזי תעשייה ובידור. למעשה המדידה של תדר שומאן, מתבצעת כיום רק בלב ים, מהסיבות האלו בדיוק.
החדשות הטובות הן, כי ניתן להשמיע את תדרי התהודה של שומאן בצורה מלאכותית, והאזנה לתדרים האלו, יכולה לשנות תחומים שונים בחיינו ללא היכר, החל ממצב בריאותי ועד מצב נפשי. אך לא רק זאת, היא גם יכולה להגן עלינו מפני ההשפעות של "ערפיח אלקטרומגנטי" שנוצר בסביבתנו, כפי שכבר הוכיחו הסטודנטים של ריק ווילבר והאסטרונאוטים של נאס"א. תדר התהודה של שומאן שייך לסדרת התדרים הפלנטריים (לקריאה נוספת על סוגי התדרים באימון גלי מוח).

ניתן לרכוש ולהוריד מוזיקה למדיטציה עם התהודה של שומאן, עם תדרים בינוראלים ואיזוכרונים, בחנות המדיטציות.

האזנה לדוגמאות:

רצועה ראשונה:

מוזיקת ניו אייג' עם התהודה של שומאן – מוזיקה מדיטטיבית – חללית , מלווה בצלצול פעמונים ובטון בינוראלי לאיזון פנימי- התהודה של שומאן (30 דק').

רצועה שנייה:

מוזיקת פסנתר רגועה בליווי קולות בטבע ומפל מים זורמים, וברקע טון בינוראלי- התהודה של שומאן. (30 דק').

במידה ובחרתם במוזיקה בינוראלית אנא הקפידו להאזין באוזניות או פשוט מקמו את הרמקולים משני צידי הראש. אין להאזין לקלטת בזמן נהיגה או הפעלת ציוד חשמלי.
מוסיקה בינוראלית אינה מומלצת: לנשים בהריון, לאנשים עם קוצב לב ולמי שסובל מהתקפי סכיזופרניה,, אפילפסיה או seizures (התקפים פסיכוטים). כמו כן לא מומלץ להקשיב מתחת לגיל 17. אם בחרתם להאזין לקלטת, אתם עושים זאת על אחריותכם. הכי מומלץ להאזין לרצועה עם אוזניות גדולות שמכסות את כל האוזן, גם בגלל האיכות וגם כי זה חוסם לרוב רעשים מבחוץ.

להורדת החבילה המלאה:
התהודה של שומאן להורדה - בחנות המדיטציות

פורסם במקור ב- 31/12/2012

אודות:

חוקרת ויוצרת בספריית המדיטציות

19 תגובות

 1. דפנה אלון 5 במאי 2013 ב 16:47 - הגב

  היי רינת האים מוזיקה עים התהודה של שומאן תתאים לי בהתחשב שאני חירשת באוזני השמאלית. אודה לך על תשומת ליבך

  • meditationlib 7 במאי 2013 ב 10:11 - הגב

   היי דפנה, ניתן למצוא את התהודה של שומאן כטון בינוראלי וגם כטון איזוכרוני. בשל ההתחרשות, הטון שיתאים לך הוא איזוכרוני. אני מקווה להעלות בקרוב סדרת טונים איזוכרונים ובינהם את התהודה. כול טוב
   רינת

 2. אסף 7 במאי 2013 ב 9:57 - הגב

  סיכום יפה של הסרט התיעודי "Resonance – Beings of Frequency", שניתן למצוא ב-YouTube.

  • meditationlib 9 במאי 2013 ב 19:35 - הגב

   אכן גם הסרט הזה כיכב בתחקיר שלי על הנושא 🙂 אם כי לא רק.

   • יהודית 8 בפברואר 2016 ב 12:31 - הגב

    תודה רבה. צפיתי מספר פעמים בסרט המצויין רזוננס – ישויות של תדירות. דבריך מדוייקים ומצויינים. שאלה לי – האם יש עוד דרכים מלבד האזנה למוסיקה כדי לשנות באופן מהותי את התדר שנמצא נאמר בבית הספר או בגן הילדים וגם בביתו הפרטי של אדם?

    רק התחלתי לחפש.

    • Rinat Yadlin 14 בפברואר 2016 ב 9:40 - הגב

     היי יהודית, יש היום המון נסיונות ברפואת תדרים, מתוך ההבנה שגוף האדם אינו רק ביוכימי אלא גם חשמלי ואלקטרומגנטי. מלבד תדרים בהאזנה, משתמשים ברפואה למשל גם בתדרי סאונד בלתי נשמעים (לדוגמא אולטרסאונד, או גלים על-קוליים המפוררים אבנים בכליות), ובנוסף יש גם ניסויים על תדרי אור והבזים שונים. התחום בחיתולים-אז כדאי לעקוב אחר חידושים 🙂

 3. אשי 10 ביוני 2013 ב 23:02 - הגב

  האם יש מדיטציה חינמית שמסייעת למח בלמידה או בחידוד המחשבה-מוח?

 4. הדר 13 בנובמבר 2013 ב 3:27 - הגב

  איפה אפשר להוריד את זה?

 5. דליה 29 בספטמבר 2015 ב 13:04 - הגב

  תוכן ההודעה:
  רציתי להגיד ש…אין לך מושג עד כמה מודה לך ולמציאת האתר שלך ולמדיטציות הנפלאות והאיכותיות שלך.
  מזה זמן מחפשת זוגיות ועשיתי לעצמי דמיון מודרך על רקע של מוזיקת מדיטציה שמצאתי ברשת ושהתחברתי אליה.
  אך שלך פשוט *עושות לי את היום* ממלאים באנרגיות ועוד ועוד…:-)
  הגעתי אליך תוך כדי חיפוש וגילוי חשיבותו של תדר *התהודה של שומאן* וראיתי שהמדיטציות באתרך הם בתדרים הדרושים לצרכים שונים.
  הושעת את נפשי, אפשר לומר, ברמה מסוימת 🙂
  תבורכי ביותר!!
  ושנה נפלאה וטובה לך,
  דליה

 6. Rinat Yadlin 29 בספטמבר 2015 ב 13:23 - הגב

  איזה כיף לשמוע 🙂 באהבה.רינת

 7. אוםיה 26 במאי 2016 ב 10:51 - הגב

  תודה על הנוכחות שלך בעולם ובעולמי

 8. רותם 30 בדצמבר 2016 ב 20:43 - הגב

  האם סולם סולפג'יו והתהודה של שומן (איזוכרוני) מתאימים להשמעה לילדים?

  (מהלמידה באתר הבנתי שהבינוראלי לא מתאים לילדים) תודה!!

  • Rinat Yadlin 1 בינואר 2017 ב 14:32 - הגב

   היי רותם, תדרי הסולפג\'יו הם נקיים ולא בינוראלים, כך שאינם בעייתים לשימוש, אך בהאמר זאת – עדיף שלא לתת לילדים מתחת לגיל 10 להאזין לשום סוג של אימון גלי מוח, ובטח שלא עם אוזניות. (זו לא הנחיית היצרנים, אלא המלצה שלי, רק משום שאין עדיין מספיק מחקרים על גילאים אלו:). בהצלחה. רינת

 9. גילי 1 באפריל 2017 ב 22:57 - הגב

  רוצה לומר לך, שבעיתות של לילות מדירות שינה, אני שומעת את המדיטציות שלך… נהנית ונרדמת בנועם. תודה על היותך.

 10. ניצן 8 באפריל 2017 ב 18:58 - הגב

  אין לך מושג רינת כמה אני מאמינה בכח הריפוי של התדרים האלה.

  אהבתי מאוד את תדר החללית. ולהקשיב לקול האלט שלך במדיטציה . הוא נעים לי מאוד.

  ומאוד רציתי להקשיב לקערות הטיבטיות.

  תודה

  תודה

השאר\י תגובה