המדע של התת מודע

2018-01-25T13:06:27+02:00 18 באוגוסט 2017|

חוקרים בתחום הפסיכולוגיה, מכירים ובוחנים כבר שנים המדע של התת מודע
ארוכות , את השפעה שיש לאמונות ולתפיסות שלנו,
על הדרך בה מתנהלת מציאות חיינו.
אך בשנים האחרונות, גם מחקרים מתחומי הפיזיקה, הביולוגיה והכימיה, מתחילים לאשר את האופן בו פועלת התודעה, על תהליכים פזיולוגים בגוף. תהליכים כמו שינויים בדנ"א ובמסלולים הכימים של הורמוני הרגש במוח, נובעים מתחושה הפנימית המושכת (ברמה הכימית), השתקפות או התגשמות של תוצאות במציאות החיצונית.  

איך זה עובד – מערכת הסינון במוח

כבר ידוע שכאשר אנו מתמקדים בדבר מסוים בצורה מודעת, תת המודע שלנו מתחיל למשוך את תשומת ליבנו ולעורר את המודעות שלנו לאותו דבר שעליו חשבנו.  פסיכולוגים ומדענים קוראים לתופעה הזו "תשומת לב סלקטיבית" ולמנגנון שמפעיל אותה במוח  RAS, המערכת הרטיקולרית  או  Reticular Activation System.
מתוך 10 עד 40 ביליון (!) פרטים של אינפורמציה שתת המודע שלנו קולט מהסביבה בשניה אחת, רק 7 עד 15 ביטים של אינפורמציה מגיעים למוח המודע שלנו – בהתאם למה שאנו ממוקדים בו.
המערכת הזו משמשת כמסננת או למעשה כ"שוער" שמחליט אלו פריטים יעלו למודעות שלנו. אפשר לראות כאן דוגמא לאיך מודעות סלקטיבית עובדת:  מבחן המודעות של דניאל סימוונס  (Daniel Simons)

לדוגמה: אם החלטתם לקנות מכונית מזדה כחולה, סביר להניח שתתחילו לראות במפתיע עוד ועוד מזדות כחולות על הכביש. או שתראו יותר מודעות מכירה למזדה כחולה, או שפתאום תבחינו שהשכן ממול קנה רכב חדש, נחשו איזה? נכון! מזדה כחולה…
זה די ברור, שהסיכוי שכול העולם ואישתו התעוררו בבוקר והחליטו לקנות מזדה כחולה, רק כדי להעתיק מכם, הוא קלוש… האמת היא, שבדיוק אותם פרטי אינפורמציה היו שם גם קודם, פשוט תשומת הלב הסלקטיבית שלכם לא נעצרה עליהם בעבר, פשוט כי הם לא עניינו אותה.
אבל עכשיו מתוך ביליוני הנתונים שתת המודע שלכם קולט מהסביבה, הוא מבין שאתם מגלים עניין במכונית הזו, וכאשר הוא מסנן את אותם שבעה עד חמישה עשר פריטים שמגיעים למודעות שלכם, הוא דואג שיהיו בתוכם גם מזדות כחולות – פשוט כי חשבתם עליהן בצורה מפוקסת.
זהו תהליך טבעי – כך תת המודע שלנו מעבד מידע ומחליט מה להציג למוח המודע.

דוגמה נוספת: קורה לכם לפעמים שאתם שקועים בשיחה או עסוקים בעבודה, אבל פתאום אתם קולטים את שמכם מוזכר בשיחה מקצה האולם? למעשה תת המודע שלכם מקשיב ומעבד את כול פרטי השיחה/שיחות באולם, אך זה חודר להכרה ולמודעות שלכם, רק כשהחלק המודע קולט נתון שהוא מחשיב כרלוונטי עבורכם.
ומי קובע את הרלוונטיות? המיקוד!
במילים אחרות, אם נקלוט דבר מה שאנו תופסים כרלוונטי עבורנו, הוא יעלה למודעות שלנו, ואם נתמקד בדבר מה – המודעות שלנו תדוג את כל מה שקשור לדבר הזה מהסביבה.

אנחנו מכונות מיקודמודעות סלקטיבית

לכל אחד מאיתנו יש אמונות ותפיסות שהשתרשו בתוכו כדפוסי חשיבה חוזרים ונשנים. אחת התכונות העיקריות של אמונות, היא שהן תמיד תנסנה להנציח או להצדיק את עצמן.

לדוגמה: אם יש לנו הרגל חשיבה שמשחזר דפוס של דאגה, תת המודע שלנו יסרוק את הסביבה החיצונית, ויעלה למודעות שלנו את כל מה ש"יצדיק" את הרגש הזה, שהתרגלנו לחוות. למשל אותה כתבה בעיתון שתאשר שהעולם מפחיד, או אותו סיפור על השכנים מלמטה שביתם נפרץ. ואם נהיה ממש ממוקדים,  גם את אותם מקרים מהם אנו חוששים ביותר (או כמו שנאמר "ואשר יגורתי בא לי").

"דאגה- פירושה להשתמש בדמיון שלנו, כדי ליצור משהו שאיננו רוצים" אסתר היקס- אברהם.

התמכרות כימית לרגשות

הסיבה שאנחנו משחזרים כול הזמן את אותם דברים שיש לנו בחיים, היא כי האמונות והפרדיגמות שלנו מושכות עוד מאותו דבר לחיינו, כי הן כבר קנו חזקה בתת המודע שלנו. חזקה שהיא כימית במהותה.
מחשבה על דאגה שמעלה בנו רגש של פחד, שולחת הורמונים של אותו הרגש במוח, שמתיישבים על קולטנים או נוירורצפטורים (Neuroreceptors) שמיועדים במיוחד לקלוט את הרגש הספציפי הזה, וכך נוצר חיווט או הקשר בתוך הרשת, בין אותה מחשבה לבין אותו הורמון הרגש.
ככל שנחווה יותר מרגש מסוים למשל: דאגה מפריצה, כך נרגיל את המוח שלנו להעלות את הרגש הזה בצורה אוטומטית כשאנו חושבים על כך, ויותר מכך, ניצור התמכרות פיזיולוגית לאותו רגש, כך שהגוף שלנו ידרוש את המנה הכימית שהרגש מעורר בו.
כשיש לנו דעות או אמונות על המציאות, תת המודע יביא למציאות שלנו, את כול מה שיצדיק את מה שכבר "ידענו" מראש.
אז אנו יודעים שתת המודע שלנו מקבל כמות עצומה של נתונים, ומצמצם אותם לכמות מזערית של מידע שמגיע למודעות, על סמך המיקוד האמונות והערכים שלנו. אבל איך זה יכול לעזור לנו לשפר את התוצאות במציאות שלנו?

כיצד אנו יוצרים מציאות?

הדרך שלנו לברוא, היא להעביר דברים מתת המודע למוח המודע.
המודע היא הפלטפורמה ממנה אנו גוזרים מציאות. הוא הכלי שלנו ליצירת התדר שאנו משדרים לעולם שקובע מה ימשך לחיינו. אם אתם רוצים למשל למשוך עושר, אתם יכולים פשוט לבקש מתת המודע שלכם, להתחיל להביא למודעות שלכם, את כול הדרכים הרבות והיצירתיות שיש שם בחוץ, כדי ליצור עושר. דרכים והזדמנויות שמן הסתם כבר קיימות בסביבה שלכם (כי הן קיימות בכול סביבה), פשוט תת המודע שלכם לא התרכז בהן עד עכשיו…
זה יכול להיות בגלל שהוא לא ידע שאתם רוצים ליצור עושר, כי לא שידרתם בעקביות כוונה ברורה. או אולי כי היו לכם אמונות פנימיות שאמרו לתת המודע שלכם, שאינכם ראויים ליצור עושר, או לא מסוגלים ליצור עושר, או שזה לא בטוח עבורכם להיות עשירים. וכך תת מודע שלכם סינן החוצה את המידע הזה על "איך ליצור עושר", רק כדי להגן עליכם.
אם אתם רוצים עכשיו להסביר לתת המודע שלכם שסדרי העדיפויות שלכם השתנו, ואתם רוצים למשוך עושר, עליכם להטביע את הרצון בצורה ברורה בפלטפורמה המודעת, ולנקות את ה"באגים" (אמונות ותפיסות) שלא משרתים אותכם יותר, מהפלטפורמה הלא מודעת.

איך יודעים שיש לנו אמונות חוסמות?

למרות שההתמקדות המודעת היא שאחראית בסופו של דבר ליצירת המציאות, הרי שמי שאחראי  לצמצם את האינפורמציה  ובחירת אותם 7 עד 15 פריטים שיכנסו למודעות, הוא תת המודע.
במידה ותת המודע שלכם סבור שיצירת עושר אינה לטובכם, הוא ישוב וימנע מהמידע הזה להגיע אליכם, כי מבחינתו הוא מגן עליכם. זה בדיוק כפי שהגוף שלכם יכול לפתח אלרגיות לחומרים מסוימים שהוא סבור שאינם טובים עבורכם, או לפתח מחלות אוטואימוניות, ובעצם לתקוף את עצמו.
הגורם שעוצר את האינפורמציה מלהגיע למוח המודע, יכול להיות אמונות עמוקות שהשתרשו לאורך שנים, ותת המודע שלכם דאג להנציח אותן ולהביא הוכחות וחיזוקים לקיומן למשל: "כל העשירים הם מושחתים".
וזה יכול אפילו להיות אירוע בין הגילאים 0-6, או שמועה ששמעתם, או משפט שקראתם בעיתון,  גם אם לשבריר שניה, כך שלעיתים קרובות תתקשו לשים את האצבע על מה בדיוק עוצר אותכם. וזה יכול להיות גם אירוע או "צלקת" שאתם כן מודעים אליה, אבל לא יודעים איך תוכלו לשנות אותה.

הדרך הטובה ביותר לבדוק אם יש תחום שאתם חסומים בו היא פשוטה – לבדוק מה התוצאות בחיים שלכם.
אם אתם לא נמצאים במקום בו אתם רוצים להיות במודע בכול תחום בחייכם:
זוגיות, עושר, קריירה או בריאות, זה סימן שיש לכם "באג" או "וירוס"
במחשב הפנימי שגורם לתת המודע שלכם לתפ
המדע של תת המוודע -מאמרוס את הדברים האלו, ככאלו שיכולים לגרום לכם כאב או נזק.

עיצרו לרגע ודמו את עצמכם יושבים על שפת האגם כשבכוונתכם לדוג לעצמכם ארוחת ערב.
אתם מתכוננים כמו שצריך: יש לכם את הידע שיש דגים באגם, יש לכם ידע איך לדוג דגים, יש ברשותכם חכה משוכללת שעליה תלויים הפתיונות השמנים והיפים ביותר, ועדיין- אתם זורקים את החכה למים שוב ושוב אך ללא הועיל. אולי פה ושם אתם מעלים דגיג רקק, אבל היכן כול הדגים השמנים והיפים שהבטיחו לכם שיש באגם?
למה רק אתם לא מצליחים לדוג?

ועכשיו, דמיינו לעצמכם שמתחת לפני המים, בדיוק באזור בו החלטתם לדוג, יש זרמים תת קרקעיים חזקים, שהולכים בדיוק לכיוון ההפוך מהכיוון אליו כיוונתם, כך שגם אם תרצו מאוד, הסיכוי שלכם להעלות דג בחכתכם שואף לאפס. כך בעצם פועל תת המודע שלכם. והוא לא עושה זאת כדי להרגיז, למעשה הוא משוכנע שהוא מגן עליכם.

תת המודע שלנו בוחן כול אירוע על סמך מה שידוע לו, דרך המשקפיים של תפיסות ואמונות שהשתרשו בו לאורך השנים, ואז מגיב בצורה שלדעתו תמנע מאיתנו כאב או פחד ואפילו שינוי או יציאה מאזור נוחות.
אם יש לנו התנסות שלילית בעבר (גם אם איננו זוכרים אותה), תת המודע ימנע מאיתנו את הדברים שאנו רוצים במודע בתחום זה. כמה נחושים שלא נהיה להעלות בחכתנו דג, וכמה כוח רצון שלא נפעיל, אם תת מודע שלנו סבור שלאכול דגים זה לא לטובתנו, הוא פשוט ישנה את כיוון הזרם כדי שלא נוכל לתפוס אף דג. (או בפועל, ימנע מהמידע כיצד להשיג את מבוקשינו להגיע למוח המודע שלנו).
גם אם נתאמץ מאוד, ונחזור שוב ושוב לזרוק חכה, אולי נעלה כמה דגים בצורה אקראית, אך לא מעבר לכך. כי פעולה מודעת שנוגדת את כיוון הזרם, לא רק דורשת מצידינו מאמץ רב, היא פשוט לא יעילה.

רוצים לשחרר חסמים מתת המודע? ספרו לו סיפור חדש. דמיון מודרך לפתיחת חסמים להגשמה.

המוח המודע שלנו הוא המוח החושב, אך הזרוע המבצעת שלנו היא התת מודע.

תת המודע שלנו, הוא זה שעוצר דברים שאנו רוצים מלהגיע אלינו, כאמצעי הגנה, אך הוא גם זה שמעלה בנו רגש ותחושה או רצון לפעולה בכיוון מסוים, וזה שמביא את הדרכים כיצד לפעול, למודעות שלנו.
זה נכון שניתן "לכפות" על המוח המודע את רצוננו באמצעות "כוח הרצון". אך כוח הרצון כפי שרבים מאיתנו יודעים, הוא בעל השפעה מוגבלת ביותר על המעשים שלנו. כמה פעמים אמרנו שמחר נתחיל להתאמן או נתחיל דיאטה, ואחרי שבוע מצאנו עצמנו נסוגים בחזרה להרגלים הישנים? הסיבה היא שאם יש סתירה בין הרצונות לבין האמונות שלנו, המוח הלא מודע ינצח תמיד. פעולה שמתבצעת כשאנו נאלצים להכריח את עצמנו, היא תמיד פעולה שתבוצע במאמץ רב ונתקשה להמשיך בה לזמן ממושך;  כי שימוש ביותר כוח, תמיד יוצר כוח נגדי או מה שמכונה "התנגדות". כדי לשנות זאת, עלינו ליצור סביבה שבה נוכל להפעיל את חוק ה"אי ההתנגדות" הנקרא גם חוק המאמץ המינימלי או חוק המאמץ המזערי.

חוק המאמץ המינימלי הוא חוק פיזיקלי, המסביר כיצד הטבע, בוחר תמיד במסלול הקצר ביותר, כלומר בפעולה המינימלית שתתן לו תועלת מקסימלית.
דיפאק צ'ופרה היטיב לתאר כיצד החוק הזה יכול לעבוד עבורינו:  "התבונה של הטבע מתפקדת בקלות נטולת מאמץ, ללא דאגה, בהרמוניה ובאהבה. וכשאנו רותמים את כוח ההרמוניה, השמחה והאהבה, אנו יוצרים הצלחה ומתברכים במזל בקלות ובלי מאמץ".
כדי ליישם חוק זה בחיינו, עלינו לשנות את תבניות המחשבה הבסיסיות על ברכיהן חונכנו.  זה לא אומר שאין יותר צורך לפעול ושאם נשב ונחשוב חזק חזק על מה אנו רוצים הוא יתגשם כמו הוקוס פוקוס בחיינו – ממש לא… החוק לא מציע לנו לשבת רגל על רגל, אלא להפעיל מאמץ בצורה היעילה ביותר. לעשות את הדבר הנכון,  בזמן הנכון ובכמות האנרגיה המינימלית.

כדי להפעיל את החוק בחיינו, יש כמה צעדים שניתן להתחיל לתרגל כבר עכשיו :

1)    לכו בעקבות ההנאה וההתרגשות שלכם –  זה אולי נשמע כמו סיסמה שנוהגים לזרוק באויר אבל אין גבול לחשיבות של תחושת הנאה בחיינו. גם אם לא תיקחו דבר מכול הצעדים האלו, קחו רק זאת! בכל רגע נתון, תבדקו מה האופציות שעומדות בפניכם, ותבחרו את האופציה שהכי מרגשת ומסעירה אתכם, גם אם זה אומר ללכת לים, או לקרוא ספר במקום ללכת לעבוד. אם תתרגלו זאת בקביעות, המנגנון הפנימי שלכם, כבר ידאג להביא לכם את מה שאתם רוצים, וגם את הכלים, האמצעים והכסף הנדרש, כדי לעשות כן.
2)    קבלו את המציאות כפי שהיא – בלי ויכוח או מאבק –  תמיד מומלץ שנקבל את מה שהחיים מזמנים לנו, בלי שיפוט של טוב או רע. המציאות מורכבת מאנרגיה אובייקטיבית ומי שקובע את המשמעות של כל דבר לגבינו, הוא רק אנחנו. לכן רצוי שנקבל אנשים, נקבל נסיבות ונקבל את החיים שלנו כפי שהם, ונמצא דרך להתמקד במה שכן טוב בחיינו ובסביבתנו. כי מה שאנו מתנגדים לו – אנחנו ממוקדים בו, ולכן הוא ממשיך להימשך לחיינו.תת המודע ותסריטים
3)    קבלו אחריות על כך שאתם יוצרים את המציאות שלכם – רק מתוך הפלטפורמה הזו של חוסר התנגדות, ניתן לקבל אחריות על כך שאנו יצרנו את מה שיש בחיים שלנו באמצעות התדר ששידרנו, ולהבין שהכוח לשנות הכול נמצא בידינו ממש ברגע זה. הפניית אצבע מאשימה כלפי הסביבה הנסיבות, אנשים אחרים ובעיקר כלפי עצמינו, לא רק שלא תועיל לנו, אלא תדאג להרחיק אותנו מהכוח שיש בנו לשנות דברים, פשוט כי ניתקע באשמה ולא נוכל לפתח אמונה שזה אפשרי עבורינו.
3)    תהיו חכמים ולא צודקים או האשליה של האגו – פעמים רבות במהלך חיינו, וכמובן בניתוח היסטורי של ההתנהגות האנושית, נדמה שחשוב לנו להיות צודקים יותר משחשוב לנו להיות מצליחים חכמים או מאושרים. אנו חשים צורך להגן על נקודות ההשקפה שלנו גם אם זה יוצר בנו מאבק או התנגדות, פשוט כי אנו סבורים שההשקפה שלנו מגדירה את הזהות העצמית שלנו. אנו חשים צורך להראות לעצמנו ולסביבה מי צודק, ונאחזים במציאות בה איננו רוצים רק כי היא מתקיימת כרגע, במקום לבחור לחיות כבר עכשיו את המציאות שאנו רוצים. אם אתם רוצים להפעיל את חוק המשיכה עליכם להיות חכמים ולדעת איך לבחור מחשבות ומיקוד ולוותר על רצונכם להיות צודקים במידה וזה לא משרת אתכם!
4)   התחילו לפעול בצעדים קטנים לעבר המטרות שלכם   קחו צעדים שלא דורשים מאמץ רב- והמשיכו בעוד ועוד פעולות כל הזמן, כשלנגד עינכם נמצאת המטרה הסופית.
5)   תרגישו, תרגישו, תרגישו = מיקוד רגשי – על מנת לברוא מציאות חדשה בחיינו, עלינו לנסות ככול שניתן להתעלם מהמציאות הקיימת, ו"להערים" על תת המודע, בעזרת זה שנרגיש כבר עכשיו וכמה שיותר, את התחושה שתהיה לנו כאשר המציאות החדשה תתקיים בחיינו. במילים אחרות: fake it til you make it, או: תזייפו את התחושה עד שתהפוך לאמיתית.

רוצים לשחרר חסמים מתת המודע? נסו את המדיטציה בדמיון מודרך לפתיחת חסמים להגשמה.

פורסם במקור ב6.6.2015

אודות:

חוקרת ויוצרת - מקימת ספריית המדיטציות

30 תגובות

 1. אלכס 4 בינואר 2020 ב 10:16 - הגב

  שלום רינת
  אשמח לקבל הסבר נוסף לפעילות תת המודע.
  אם הוא "מונע" מאיתנו מידע כשהוא חושב שזה יפגע בנו, למה הוא מאפשר לנו להעלות דאגות של "פריצה לבית השכן" או "העולם הוא מקום מפחיד"
  תודה

  • Rinat Yadlin 4 בינואר 2020 ב 11:59 - הגב

   היי אלכס, אלו שני צדדים של אותה המטבע… תפקידו של תת המודע להגן עלינו בכול דרך שהוא מכיר…חלק מזה הוא בצורת הדחקה. תת המודע מעלים עין ממדברים שיכאיבו לנו – והם חומקים מהמודעות שלנו, אך מתישבים בפנים. וחלק מזה הוא דיבור פנימי שמציף דאגות כדי שנישמר על נפשינו, כמו "פריצה לבית השכן", או אמונות ליבה כמו "העולם הוא מקום מפחיד". הכול שאלה של מינון. אם אנחנו מאפשרים למחשבות המפחידות יותר מקום באמצעות הפוקוס שלנו, הן יכולות להפוך ל"אובססיה", ואז אנחנו צריכים לפעול אחרת, אם אנו רוצים להיפטר ממנה. מקווה שזה עונה לך על השאלה. רינת

   • אלכס 7 בינואר 2020 ב 21:39 - הגב

    תודה רינת

    אכן נגעת בנקודה בעייתית – אצלי המון נושאים גולשים ל"אבססיה"

    איך פועלים נגד זה?

    תודה שוב

    • Rinat Yadlin 8 בינואר 2020 ב 10:10 - הגב

     בנחישות בעיקר. בעזרת עבודה עצמית. אתה יכול לבחור נושא ולעבוד עליו עם מסרים סאבלימינלים למשל: \"שחרור פחדים וחרדות כללי\". אבל אתה לא חייב לעשות זאת לבד 🙂 יש המון מטפלים טובים.

 2. דון 17 במרץ 2019 ב 21:06 - הגב

  רינת את פשוט מדהימה !

  וברורה, בדרך כלל אני קוראת את התכנים האלה רק בשפה האנגלית אבל את הראשונה שנתקלתי בה שמסבירה את הכל באופן כ"כ טהור וברור ואיזה כיף שנתקלתי בבלוג שלך, גרמת לי להבין דברים בצורה ברורה יותר .

  שאהבה תציף את חייך תמיד תודה תודה תודה 3>

  • Rinat Yadlin 19 במרץ 2019 ב 9:34 - הגב

   כיף לשמוע 🙂 המון תודה ובאהבה. רינת

 3. Rinat Yadlin 2 באוגוסט 2017 ב 10:00 - הגב

  היי ענבר יקרה, זה מקרה קלאסי של נבואה שמגשימה את עצמה. הדרך לשנות זאת בדמיון מודרך היא לדמיין את עצמך אחרי שעברת את הטסט ויש לך רשיון. להרגיש בגוף את התחושה שתהיה לך כשתקבלי את ההודעה שעברת את הטסט. את השמחה שמציפה אותך כיש לך רשיון ביד. לדמיין את עצמך נוהגת בבטחה, ולהרגיש את הביטחון על ההגה, וכמובן להודות שכל זה כבר קרה, ויש לך רשיון! נסי לתרגל את התחושה הזו משך חצי שעה כל יום, לפני הטסט. בהצלחה. רינת

  • ענבר 4 באוגוסט 2017 ב 14:49 - הגב

   אנסה לעשות זאת תודה רבה!

 4. ענבר 30 ביולי 2017 ב 22:06 - הגב

  היי רינת המאמר ממש מעניין ועוזר.
  אני בת 17 והיה לי טסט ראשון היום בנהיגה ולא עברתי. ובמהלך היום חשבתי על מה הסיבה בעצם שלא עברתי והגעתי למסקנה שזה בגללל שלא רציתי את זה מספיק וכי לא האמנתי בעצמי. כלומר לפני הטסט כל הזמן אמרתי שאין סיכוי שאני יעבור וגם באיזה שהוא מקום בתת מודע שלי אני חושבת שלא מספיק רציתי לעבור. איך אני יכולה לשנות את זה לקראת הטסט הבא כדי שאני אצליח לעבור?
  תודה רבה

 5. רות 11 באוגוסט 2016 ב 19:47 - הגב

  בעיקר רוצה להגיד תודה תודה על כל המידע ההסברים הטובים וההקלטות הנפלאות.
  את שליחה של היקום
  תבורכי בשפע ובבריאות

 6. סמדר 16 באוקטובר 2015 ב 18:27 - הגב

  היי רינת, המאמר מרתק כתמיד. אני תוהה מה קורה לתת המודע כשאנחנו ישנים? הרי אז השכל המודע ישן ותת המודע שולט, איך אפשר, אם בכלל, לנצל את הזמן הזה לטובתנו? ועוד דבר, האם במצב של שינה איננו מהדהדים לעולם את התדר האמתי של נשמתנו?

  בנוסף רציתי להודות גם על המדיטציות שלך שמוקלטות באיכות שמע גבוהה ביותר ומיד כשאני שומעת את קולך אני נרגעת (קצת פבלובי אבל יעיל).

  • Rinat Yadlin 17 באוקטובר 2015 ב 12:14 - הגב

   היי סמדר, תודה 🙂 המאסטרים הגדולים (גם בקבלה), אומרים שכאשר אנו ישנים, תת המודע שלנו מתחבר חזרה למקור, מה שאמור שאכן התדר שאנו משדרים הוא תדר הנשמה.זהו זמן שבו הנשמה יכולה לצאת מהגוף ולשוטט בעולמות אחרים, ולעשות שם עבודה. (גם סיוט לצורך זה, הוא סוג של \"עבודה\" על נושאים שדורשים שחרור.) מאחר והאזניים שלנו, לעולם אינן נעצמות, אם נשדר בזמן זה למוח מסרים חיוביים -הוא יקלוט ויפנים אותם, ולכן מומלץ לישון עם מסרים כאלו ברקע.

 7. ישראל 10 ביוני 2015 ב 16:31 - הגב

  תענוג לקרוא.

 8. Rinat Yadlin 15 בפברואר 2015 ב 10:01 - הגב

  היי ישראל יקירי, העובדה שאתה בשירות סדיר, לא יכולה למנוע ממך למשוך כסף (כמו ששום סיבה חיצונית לא יכולה), אלא אם זו האמונה שלך…זה מאוד הגיוני שכאשר הפוקוס שלך נמצא בצבא, לא יהיה לך מקום להתפקס במשהו אחר, כי זה שואב את זמנך ואת המיקוד שלך, ובעיקר מחדד את האמונה שלך שהאחד סותר את השני. המלצתי היא- המשך להאזין. אתה לא תישאר בצבא לנצח, אבל שינוי פנימי באמונות – ישאר איתך גם אחרי הצבא, ואז תהיה מוכן יותר, וזמין יותר למשוך אליך את מה שאתה רוצה. אל תוותר על העבודה הפנימית גם כעת. ככול שתרחיב את התודעה לגבי מה אפשרי עבורך, כך תקצר את הזמן בין איפה שאתה היום, לאיפה שאתה רוצה להיות. המון בהצלחה.

  באהבה- רינת.

 9. ישראל 15 בפברואר 2015 ב 2:21 - הגב

  גם לי יש דוגמא אישית אני במשך כמה זמן כבר מנסה למשוך סכום כסף מכובד,אבל ללא הצלחה אני אפילו לא רואה ניצנים של מה שביקשתי להגשים..

  כמו כן רכשתי את המוצר שלך שמופיע באתר "חבילת שפע לגברים גלי מוח/סאבלימינלים" ואני מרגיש שינוי קטן, צצה לי תקווה קטנה אבל לא להרבה זמן כי אז זה נעלם…

  אני בשירות סדיר בצבא ובקושי יש לי זמן לעצמי ואני חושב שעצם העובדה שאני בשירות מגבילה אותי מלמצוא הזדמנויות למשיכת שפע.

  תודה מראש!

 10. meditationlib 20 במאי 2014 ב 17:40 - הגב

  היי סיגל יקירה, אני מאוד שמחה על השאלה כי זו הזדמנות להבהיר נקודה חשובה: אלוהים אינו נפרד מאיתנו אלא קיים בתוכינו. הניצוץ האלוהי נמצא בתדר הנקי של הנשמה שלנו ובבחירות שלה, והוא יחודי ואישי לכול אחד ואחד מאיתנו. הקשר עם הבורא בתוכנו עובר דרך תת המודע, אך לאורך השנים, "התלבשו" על תת המודע אמונות ודפוסים חוסמים שהגיעו מהסביבה והחברה ולא מהמקור האלוקי. כול אלו, ממסכים ומערפלים את התדר הנקי שלנו, ויוצרים את רוב הקשיים בחיינו. רק אם ננקה את המוץ הזה, נוכל להתחבר טוב יותר אל מקור הבריאה שכאמור נמצא בתוכנו.
  תת המודע הוא סכ"ה כלי – מאגר מידע ענק. כדי שיעבוד כמו שצריך, עלינו להבין את החוקיות ביקום. הדרך הטובה ביותר להתפלל לאלוהים אינה לבקש ממקום של חוסר ותחינה, של אתה גדול ואני קטנה, אלא ממקום שיודע שברגע שביקשנו אלוהים שומע ונענה, וכבר קיבלנו את מה שביקשנו – ואז כול שנותר לנו הוא להאמין בכך בכול ליבינו ולהודות לאל שמה שביקשנו כבר מתקיים. בקבלה מדברים על כך רבות וזה כמובן גם תואם באופן מדוייק את החוקיות של חוק המשיכה.

 11. סיגל 19 במאי 2014 ב 18:31 - הגב

  הבנתי את העבודה של התת מודע ושצריך לדבר איתו שיעזור לנו במטרות שלנו אבל איפה אלוקים נמצא בתמונה ? איך המגזר הדתי צריך לראות את זה לבקש מאלוקים שיעזור או מהתת מודע ?!

 12. מאור 26 ביולי 2013 ב 13:21 - הגב

  תודה רבה על המאמר! מאוד עזרת לי להבין המון דברים שלא הבנתי לפניי.

 13. אנונימי 3 באפריל 2013 ב 7:08 - הגב

  לרינת- קודם כל, שוב תודה על ההתייחסות.

  אני מוכרח להודות שכעת אני מבין את ההיגיון מאחורי הרעיון בצורה שקופה ובהירה הרבה יותר,
  מכיוון שאכן האדם הוא בעל חיים מפותח ואכן, לבעלי חיים יש אינסטינקטים שמסייעים להם לחוש שבעל חיים אחר יכול לאיים עליהם.

  לכן, הגיוני שגם אדם מסוים יחוש באינסטינקטים שלו את מה שמשדר אדם אחר.

  עדיין יש לי מעט ספקות אך אני מבטיח לקרוא את ההודעה שוב ולחשוב על כך.

 14. אנונימי 1 באפריל 2013 ב 20:17 - הגב

  דוגמא אישית-בת דודה שלי רצתה להכיר לי את חברה שלה(שלא הכרתי לפני) ואז גיליתי שהיא נראית רע מאוד(הייתה לי פגישה אחת איתה והיא נראתה מאוד נחמדה אז ניסיתי להתעלם מהמראה אבל המראה שלה דחה אותי יותר מידי).

  כעבור שנתיים, דודה אחרת שלי ניסתה להכיר לי בת של חברה שלה ושוב, היא נראתה ממש רע.

  בין לבין, חבר שלי ניסה להכיר לי את אחותו וכעבור זמן מה, היא הפסיקה לדבר איתי לפני שנפגשנו פעם אחת(כל הזמן דיברנו רק בפייסבוק).

  לא מזמן, בת דודה שלי ניסתה להכיר לי חברה אחרת שלה והייתי אמור להיפגש עם שתיהן אבל שעה לפני בת דודה שלי חלתה וזה התבטל ואחר כך החברה לא הייתה מעוניינת יותר.

  אחרי כל כך הרבה אכזבות, ציפיתי שגם הפעם התוצאה תהיה שלילית אבל אי אפשר להגיד שהמחשבות או הפחד שלי וגם לא פעולה מסוימת שעשיתי או לא עשיתי "בראו" את המחלה של בת דודה שלי כמו שלא בראתי את הפנים של הנערות שניסו לשדך לי לפני.

  אם כבר, יותר הגיוני(או פחות הזוי חחח) להגיד שכוח עליון מנע את הקשר ע"מ שהנערות לא ייפגעו ממני.

  גם לצאת למועדונים לא יוצא לי, כל פעם בגלל סיבה אחרת ואפילו אתר הכרויות ניסיתי ופנו אליי רק גברים למרות שרשמתי שאני מעוניין בנשים ושלחתי הודעות לבחורות באתר ורק אחת הגיבה אבל כמובן שגם זה התפקשש.

  האם המחשבות שלי עברו דרך האינטרנט והורו לגברים להגיב לי ולנשים להתעלם?

  בכל מקרה, שוב תודה וחג שמח!

  • meditationlib 3 באפריל 2013 ב 1:13 - הגב

   היי אנונימי יקר, ההודעות באתר לא מפורסמות מיד אלא רק אחרי שאני רואה אותן ולמען האמת פשוט לא הגעתי לזה היום- מצטערת. אישרתי את ההודעה הכי מפורטת מתוך ההודעות שלך, כדי שלא תהיה חזרה, מקווה שזה בסדר. אני רואה בכול תגובה הזדמנות גדולה לענות ודרך זה אולי עוד אנשים יבינו דברים לגבי עצמם. ולעצם העניין, אני מבינה שקשה להפוך תפיסה שמלווה אותנו כול החיים, אבל התשובה לשאלות שלך היא כן. יש רובד תת מודע קולקטיבי וכבני אדם אנחנו חשופים לכול ויברציה שמשדר האדם מולנו, בשפת הגוף, בדיבור ובהפסקות בין המילים ואף במחשבות- וזה לא משנה אם הוא מאחורי שפופרת הטלפון או מעבר לאוקיאנוס. במובן הזה האינסטינקטים שלנו הרבה יותר "ראשוניים" או חייתיים ממה שאנו סבורים. המוח והלב שלנו מתרגמים תדרים של מחשבה ורגש וזה יוצר בנו תחושות שונות. טובות או רעות- זה כבר ענין של שיפוט. אתה כותב לי " אני ידעתי שזה לא יצליח כי זה אף פעם לא מצליח, אבל איך היא יכולה לדעת"…תחשוב על זה רגע, איזו אנרגיה אתה מעביר כשזה מה שאתה חושב? איזה תדר אתה משדר החוצה? אנרגיה טובה? תחושה של משהו מבטיח עבור אותה בחורה? כנראה שלא. אנחנו כבני אדם קולטים אנרגיות, כך שכמה שלא תנסה, כשזו האנרגיה שמלווה אותך- "אפשר להריח אותה מקילומטרים", ולא, אתה לא יכול לזייף חיוך או קול שמח בטלפון- זה לא עובד כך לצערנו, מדובר ברובד עמוק של תחושות. אני באמת מתחברת לזעקה שלך, היא אותנטית וכואבת ואני לא רוצה להיכנס להסברים המפורטים על מה שכתבת כי זה אישי מידי ויש שם המון אמונות שהבסיס שלהן מזיק ופוגע בך, על כול פנים אומר רק זאת- כול עוד תמשיך לחפש מה לא בסדר בסביבה, היא תמשיך להציג לך בדיוק את אותם הדברים במציאות שלך, זה חוק טבע אנרגטי שתמיד פועל. אך מעבר לכך, כשאתה עושה זאת, אתה מונע מעצמך להתמקד בפתרון היחידי שקיים, והוא לא נמצא מחוץ לך. תתחיל להסתכל פנימה יקירי, ותעשה זאת במבט אמיץ. ואם אתה יכול להיעזר במאמן זוגיות או מטפל שאתה סומך עליו, תוכל לעשות שינוי מהיר כי אתה אדם מודע. רק אל תוותר על עצמך… אתה קרוב. תאמין לי….אל תתייאש.
   באהבה

 15. אנונימי 1 באפריל 2013 ב 11:53 - הגב

  אתם רוצים להגיד לי שמתוך אלפי בנות, אני התחלתי(או שהן התחילו איתי!, כלומר המוח שלהן החליט…) באופן סלקטיבי עם בנות שלא מעוניינות, בנות מפגרות וכולי או שהמוח שלי החליט באופן סלקטיבי לבחור את היום שבו היא תרגיש לא טוב?

  • meditationlib 1 באפריל 2013 ב 16:00 - הגב

   אנונימי יקר, אני באמת מתחברת לתסכול שלך, אך למרבה הצער- זה בדיוק מה שקורה… 🙂 אתה בטח שואל את עצמך- איך יתכן שרצף כזה של "מזל רע" יכה דווקא בי?? זה אפילו לא הגיוני מבחינה סטטיסטית… אבל אם תבחן את הנושא אובייקטיבית- יש רק משהו אחד שמשותף לכול ה"דחיות" האלו שחווית, והמשהו הזה הוא- אתה :). למרות שהמוח המודע שלך רוצה מאוד ביחסים עם נשים ועם הסביבה, יש משהו בתת המודע שלך שמתנגד לכך, והראיה לכך היא תמיד- התוצאות בחייך… וכן- ההתנגדות הזו עוברת ברובד תת מודע קולקטיבי, כך שהיא מתרגמת כתחושת בטן לאותן בנות שאתה רוצה בקשר איתן… ואפילו בתוך משפט כמו "היי מה קורה"? או בפגישה חפוזה, החושים שלנו יודעים לקלוט "ויברציה או תחושה לא טובה" יש אפילו משפט שאומר ש"אפשר להריח פחד או ייאוש"….אין דבר יותר חשוב מכך שתבין שנקודת המוצא היא תמיד אתה!, מה שאתה משדר במודע או שלא במודע ליקום!!! זה מה שבורא את המציאות שלך בעולם החיצוני. אני יודעת שלימדו אותנו כול החיים שהמצב הוא הפוך- אבל מבקשת ממך מאוד לצאת מהקופסא ולהפתח למחשבה שההפך הוא הנכון – ברמה מוכחת. רק כשתבין שאתה הוא האנטנה שמשדרת את תפיסת המציאות הזו, ויוצרת את מה שיש בחייך, תוכל לנסות להתחיל ולטפל בכך – לא בסביבה החיצונית שאתה רוצה שתשתנה, אלא בעצמך. זו הדרך היחידה לפעול ביקום האנרגטי. מאוד מקווה שהייתי ברורה, אך אם לא- אשמח להרחיב. בכול מקרה, קח בחשבון שהיה זה אינשטיין שאמר: "אי־שפיות זה לעשות אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות". ליבי אתך על הסבל האמיתי שאתה חווה, ותודה על כך ששיתפת, זה עוזר לכולנו להבהיר שוב ושוב את הנקודות האלו שצריך לחדד כדי להבין מה הולך כאן בעולם הכאוטי הזה ואיך לקחת שליטה בחיינו. אז שוב תודה וחג שמח. רינת

 16. אנונימי 1 באפריל 2013 ב 11:40 - הגב

  הדוגמאות שניתנו פה לתשומת לב סלקטיבית הגיוניות אבל לא הגיוני שבן אדם מסוים(מעניין מי חחח) ינסה ליצור קשר עם בנות
  (או אפילו סתם להיפגש עם חברים מבית הספר) וכל פעם, לפני שהוא הספיק לעשות דבר כלשהו שידחה את הבחורה(תקנו אותי אם אני טועה אבל להגיד למישהי "היי, מה קורה", לדבר איתה קצת במחשב ולהציע לה להיפגש באיזשהו שלב לא אמור לדחות אותה ואני גם נראה בסדר, כולם אומרים לי), היא תבטל אחרי שהיא הסכימה או שמשהו אחר שלא תלוי בה הורס את הכל (מה שמוכיח שלא יצרתי אצלה דחייה אלא יש סיבה אחרת)
  וכל זה בגלל שפחדתי להיפגש איתה והפחד הוביל אותי באופן סלקטיבי לכישלון.

  20 שנה, עשרות בחורות שונות עם אופי שונה וכל פעם, מכל האפשרויות שהיו(להיפגש, לא להיפגש, שהפגישה לא תצליח, שכן תצליח, שיווצר קשר, שלא יווצר קשר, שהקשר יצליח, שהקשר לא יצליח…) תמיד אותה אפשרות?!

 17. משה שרון 29 באוקטובר 2012 ב 17:17 - הגב

  מרתק היחסים בין המודע והתת מודע.

 18. bar 19 באוקטובר 2012 ב 7:26 - הגב

  יופי של מאמר.
  איזו בהירות.
  תודה

 19. לורינה 29 בספטמבר 2012 ב 21:41 - הגב

  תודה על המאמר החשוב הזה!היה לי ברור,מעמיק ומובן.נהניתי לקרוא וללמוד ממנו:-)

 20. איתי 11 ביולי 2012 ב 11:03 - הגב

  זה ממש מזכיר את הסרט הסוד, רק שפה סוף סוף משהו מסביר את זה בצורה הגיונית 🙂
  גם ממש תמצתת את זה, במקום 100 עמודים כמו בספר של הסוד, להשיג הכל ועוד ספרים בנושא..
  כל הכבוד זה ממש עוזר!

  • meditationlib 11 ביולי 2012 ב 12:20 - הגב

   איזה כיף! שמחה שמתוך הרצון שלי להסביר את הדברים לעצמי, יכולתי לעזור לעוד כמה אנשים.
   יום מקסים:)
   רינת

השאר\י תגובה