הרפיית שרירים הדרגתית או בשמה המקצועי הרפיית שרירים הדרגתית
Progressive muscle relaxation או PMR – היא אחת הטכניקות הנפוצות להרפיית גוף -נפש כבר משנות ה- 20, ופורסמה לראשונה בארצות הברית על ידי הרופא אדמונד ג'יקובסון. המטרה המרכזית של התירגול היא ללמד את הגוף את ההבדלים בין מתח השרירים כאשר אנו תחת לחץ וסטרס לבין גוף רפוי ורגוע, כדי שנוכל לשלוט בשרירים, ולהרגיע את עצמנו באופן טבעי.

הטכניקה כוללת כיווץ, מתיחות והרפיה של קבוצות שרירים שונות בגוף, באופן הדרגתי, כאשר על פי רוב, התירגול יתחיל בקצות האצבעות ברגלים ויסתיים בקודקוד.
ניתן לבצע את ההרפיה ההדרגתית בשכיבה או בישיבה,  כאשר במהלך התירגול אנו מעבירים את המודעות בין אברי הגוף, ומותחים ומכווצים קבוצות שרירים שונות – ואז מרפים.
ההרפיה מלווה בסוגסטיות להתרגעות ושחרור מתח מחלקי הגוף השונים, והיא נחשבת יעילה מאוד, ונפוצה כדרך להתמודדות עם לחץ, מתח או סטרס (דחק) וגם לטיפול בחרדה ובדיכאון.
המדיטציה הזו מקובלת מאוד גם בעבודה עם ילדים, בביופידבק, כטיפול משלים בבתי החולים או בקליניקות שונות ועוד. היא מיועדת להפחתת מתח וחרדות, ומהווה טכניקה בסיסית עבור מטפלים ורופאים מכול הקשת הטיפולית. עם הזמן, התפתחו מהטכניקה הבסיסית עוד תרגולים רבים, בסגנונות שונים.

מומלץ לתרגל בכל פעם שחשים לחץ או חרדה – 12.30 דקות:

התרגיל לקוח מתוך "הרזיה תוך שינה" -מדיטציה היפנותרפית ללילה להורדה במשקל (כ- 70 דק'), ומהווה את הפתיח לרצועה.

פורסם במקור ב: 19 ביוני 2014

הרזיה תוך שינה – שינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות הקשורים למשקל עודף – מתוך אתר המדיטציות

הצהרות להעצמה נשית


הרצועות תשלחנה למייל שלך כקישור להורדה בפורמט MP3.

להאזנה למדיטציה: הרפיית שרירים הדרגתית