מוזיקה לגלי מוח – מהם טונים בינוראלים?

מוזיקה לגלי מוח

כבר שנים ארוכות, שהמדע יודע למדוד ולהעריך את ההשפעה שיש למוזיקה על פעילות גלי המוח שלנו. שילוב בין סוגי צלילים ונעימות, שהושמעו לאנשים שהיו מחוברים למכונת EEG המודדת את פעילות גלי המוח, הוכיחו מעל לכל ספק, כי לטווח צלילים שונים זה מזה, יש השפעה שונה על הפעילות המוחית, שיש לה ביטוי מובהק בתחושה ובהתנהגות שלנו.

בדיקות א.ק.ג, אף הוכיחו שהלב מגביר או מאט את קצב הפעימות שלו, בהתאמה למוזיקה המושמעת באוזנינו.  אבל רובינו לא זקוקים כלל להוכחה הזו… אנו מכירים את ההשפעה שיש לשיר שיכול "להקפיץ" אותנו ולשפר את מצב הרוח, אל מול שיר שיכול להרגיע או לחילופין לעצבן ואפילו לגרום לנו לפרוץ בבכי.
לא סתם מכונה המוזיקה האלקטרונית עתירת הצלילים – "טראנס". רבים מאלו שנהנים לרקוד לצליליה, טוענים כי יש בכוחה להכניס אותם למצב של טראנס. למאמר המלא על סוגי תדרים באימון גלי מוח.

טונים בינוראלים באימון גלי מוח

בשנת 1839, גילה לראשונה המדען הגרמני היינריך ויליאם דאב H.W. Dove, שעל ידי השמעת תדריםטונים בינוראלים באימון מוחי או טונים שונים, לכל אוזן בנפרד, ניתן להשפיע בצורה מהירה על פעילות גלי המוח שלנו, ובכך על מצב המוח או "מצב הרוח" והתודעה. הוא קרא לטכניקה הזו צלילים או טונים בינוראלים (Binaural beats) כלומר דו-אוזניים, שכן הם פועלים בו זמנית על שתי תעלות האוזנים.

מחקרים רבים שבאו אחריו, המשיכו לפתח את הנושא, וב-1973, פרסם המדען האמריקאי דר' ג'רלד אוסטר-Gerald Oster  מאמר חשוב במגזין  American scientific  שהסתמך על כל המחקרים שנערכו בתחום, ובו גילה שכאשר משמיעים באוזן אחת צליל בתדר מסוים, תדרים נמוכים יותר במוח מתכוונים לאותו הצליל ומהדהדים בתדר דומה במה שהוא כינה תכונת ה"סינכרוניזציה של המוח" או "סנכרון בין אונות המוח". במילים אחרות, אם נשמיע לאדם צלילים בתדר שונה בכל אוזן, המוח יחבר בין שני התדרים, והאדם ישמע צליל אחד שהוא הממוצע של שניהם יחדיו. מדענים רבים שהלכו בעקבותיו של אוסטר, חקרו את השפעות של תדרי גל שונים על המוח, וכיום כבר יודעים למפות רבים מהתדרים ואת השפעתם על מצב הרוח והתודעה שלנו.

טונים בינוראלים

השימוש בטונים בינוראלים לצורך אימון או רתימה של גלי המוח, הוא אחת הטכנולוגיות החדשניות, הנמצאות כיום בשימוש תרפויטי, ויש לה חיזוקים מדעיים רבים, ומחקרים שמגבים אותה. במילון, תוכלו למצוא את הטכנולוגיות הללו תחת השם צלילים פסיכו-אקוסטיים.

מדובר בטונים שניתנים לשמיעה, המאפשרים שינוי בגלי המוח תוך דקות ספורות. שינוי שיכול לאפשר היפוך במצב הרוח, בתפיסה ואפילו בגוף הפיזי. מרבית בני האדם, יכולים לחוות סנכרון מוחי גם בחיי היומיום אך בצורה רנדומאלית ולפרקי זמן קצרים. מדיטציה למשל, יכולה לייצר מוח מסונכרן אך לרוב נדרשת מיומנות גבוהה ותרגול של שנים כדי להישאר במצב זה לאורך זמן.
מדענים מקשרים בין תפקוד של מוח מסונכרן לגאונות, ומגדירים מצב זה כמצב היעיל ביותר למימוש הפוטנציאל המוחי של כל אדם. הפרעות קשב וריכוז לדוגמא, מאופיינות ביכולת לקויה של המוח לסנכרן את עצמו.

גלים בינוראלים

מוזיקה בינוראלית

היום הטכנולוגיה הבינוראלית נמצאת בחוד החנית של האימון המוחי (brainwave entrainment ),
הן לצרכי תרפיה והן בתחום הצמיחה האישית. ישנם יוצרים רבים המיומנים ביצירת אפקטים ייחודיים, המתאימים לתחומים שונים של שיפור עצמי, ריפוי והגשמה. על פי מחקרים שונים בתחום, גלים בינוראלים יכולים: לשפר את ה-IQ , את חדות המחשבה והאינטליגנציה, להזניק את מערכת החיסון ולרפא על ידי שחרור של כדוריות דם לבנות, לשחרר הורמוני גדילה, לגרום לאופוריה או "היי" טבעי… לעזור להיפטר מכאב ראש או מכל כאב נקודתי או כרוני, לחדד למידה מפוקסת ולעבור מבחנים בלי לחץ, לסייע לעצירת ההזדקנות, לטפל בנדודי שינה, בעוד תחומים רבים ומשונים.

איך זה עובד?

המוח שלנו משמש כמגשר לשתי האוזניים שמתפקדות כתיבות תהודה. הקרבה של שתי תיבות התהודה הללו, גורמת להן לחקות האחת את השנייה כפי שקורה בטבע (ולפי חוק המשיכה). כאשר המוח מאזין לתדרים מסוימים באוזן ימין ולתדרים אחרים באוזן שמאל, הוא מבצע אוטומטית התאמה או סנכרון, ומביא את התדר (Hz) הנמוך לעבר התדר הגבוה. הפעילות הזו גורמת לו לתפקד בצורה שונה כדי לסגור את הפער, ולהגיע לסנכרון בין חלקיו השונים, בדומה לזה שנמדד אצל נזירים בודהיסטים אחרי שנים של אימון במדיטציה… למעשה ההפרש בין התדר באוזן ימין לזה המושמע באוזן שמאל, יפיק את התדר המוחי אותו אנו רוצים ליצור.

לדוגמא: אם נרצה להוריד את מקצב גלי המוח לגלי תטא (בין 4-7 Hz), נשמיע תדר של של 120 Hz באוזן אחת ו-125 Hz באוזן השניה, על מנת שהמוח יפעל בתדירות של 5Hz. בעזרת תכנון מוקפד של צלילים המועברים בינוראלית באוזניות סטריאופוניות, ניתן להשפיע על גלי המוח בדרך שתוכל ליצור שינוי ספציפי מבוקש. למשל שילוב של תדר אלפא שמעודד הרפיה עם תדר תטא שמעורר זיכרון, או תדר דלתא שמעורר שינה עם תדר תטא שמחדד ריכוז ולמידה ועוד.

בתוך כל אלו, קיימת כמובן הכוונה של המאזין שהיא חשובה מכל, ומטרתה להבהיר למוח לאן אנו רוצים להגיע באמצעות ההאזנה. ההעדפה שלנו היא זו שמכוונת את המוח לעבוד עבור המטרה שהגדרנו, ולבחור את התדרים שישפיעו על השגתה. מחקרים מראים שיש תדרים שיכולים לסייע למוח להפריש הורמונים חיוניים כמו הורמון הגדילה HGH המופרש מבלוטת ההיפופיזה. תדרים אחרים עוזרים ביצור סרוטונין המשפיע על מצב הרוח ומקל על כאב. אחרים משפיעים על הפרשת קטכולאמינים החיוניים לזיכרון ולמידה, או מורידים קורטיזול שאחראי להזדקנות וללחץ, מעודדים יצור של דופמין שהעדרו גורם להפרעת קשב, או אנדורפינים שמחזקים את המערכת החיסונית ועוד ועוד. כאמור יש מאות מחקרים בתחום ואם זה מעניין אתכם, לא תתקשו למצוא אותם ברחבי הרשת.

איך האזנה לתדרים יכולה להשפיע עלינו?

המדע המודרני מכיר היום בעובדה שכל חומר פיזי מתקיים במצב של רטט וכל רטט מפיק צליל (גם אם אינו נשמע בטווח השמיעה של האוזן האנושית). האזנה לתדרי סאונד מתבצעת לא רק באוזניים אלא משפיעה על כל מערכות הגוף. בזכות התכונה של המוח ומערכת העצבים הנקראת neuroplasticity או מוזיקה לגלי מוח"גמישות עצבית של המוח", אנו יודעים היום שתדרים יכולים לשנות נתיבים קבועים במוח.

טונים בינוראלים יכולים לארגן מחדש, ואף לבנות נתיבים חדשים בתוך המוח, כתוצאה מחווית ההאזנה. הם יכולים לגרות צמיחה של נתיבים להרפייה, שמגדילים את האפקטיביות של תפקודי המוח, לסייע לבעיות רפואיות שונות כמו מתח, או דיכאון, לגרות את מערכת החיסון לפעולה, ליצור סינכרוניזציה בין האונות במוח, לשפר את הזיכרון את היכולת לפתרון בעיות, לעודד אינטואיציה ויצירתיות, לשפר תבניות שינה, לשחרר תבניות רגשיות, ולחזק צמיחה אישית ורוחנית.

לחצו כאן: לעוד תדרים לאימון גלי מוח, בשילוב מוזיקה וקולות בטבע, או דמיון מודרך.

הכי מומלץ להאזין למוזיקה בינוראלית עם אוזניות גדולות שמכסות את כל האוזן, גם בגלל האיכות וגם כי זה חוסם רעשים מבחוץ.

אין להאזין למוזיקה בינוראלית עם אוזניות במקרים הבאים:

 • אם אתם סובלים מאפילפסיה או סוגי התקפים דומים.
 • אם יש לכם הפרעה נפשית ידועה.
 • אם אתן בהריון.
 • אם יש לכם קוצב לב.
 • אם יש לכם רגישות גבוהה לאור.
 • אם אתם תחת השפעת תרופות או סמים.
 • ילדים מתחת לגיל 17.
 • 30 דקות לפני שמפעילים ציוד כבד או רכב.
 • 30 דקות לפני ביצוע פעולה שבה אתם יכולים לסכן עצמכם או אחרים.

האזינו למדיטציה לבוקר, לפתיחת היום עם טון בינוראלי לריענון מנטלי ושיפור פוקוס:

לחצו כאן: לעוד תדרים לאימון גלי מוח, בשילוב מוזיקה וקולות בטבע, או דמיון מודרך.

קראו גם על טונים איזוכרונים באימון גלי מוח

פורסם לראשונה ב-20.12.2011


תגובות

מוזיקה לגלי מוח – מהם טונים בינוראלים? — 45 תגובות

 1. שלום
  תודה על הקטע הנפלא.

  למה אין להאזין למוזיקה בינוארית אם יש לך סיכזופרניה או הפרעה נפשית?

  תודה!

  • שלום ותודה :)
   מוזיקה בינוראלית עושה מניפולציה על גלי המוח על מנת להביא אותנו למצב רצוי של קליטה, לצורך עידוד של יצור הורמונים מסוימים וחומרים כימים בגוף. היא אינה מומלצת עבור אנשים שהיצור של חומרים אלו אינו סטנדרטי אצלם כי היא מיועדת לגלי מוח הפועלים בצורה סטנדרטית. אם הנושא מעניין אותך, יש מאות מחקרים בנושא ברשת (באנגלית). יום מקסים.

 2. שלום
  אני מחפש מוזיקה בינוראלית ביוטיוב בנושא שהכי מעניין אותי וזה מוטיבציה.
  אולם אני לא יודע מה הכי מתאים וממקוד לנושא המוטיבציה: : אלפא, ביתא , גמא או דלתא?

  • היי עידן, אם תכתוב ביוטוב binaural beats, תקבל שפע תוצאות למטרות שונות כולל למוטיבציה. רק שים לב, למי מותר להאזין לטונים בינוראלים. חג שמח ושנה טובה. רינת

  • היי אלי, מוזיקה לגלי מוח זו מוזיקה רגילה שמשולבת בטונים מיוחדים שיש להם השפעה על קליטת המוח. כול הטונים האלו עוצבו על ידי מומחים בתחום ואין בהם שום סכנה – זה לא דומה להיפנוזה בשום צורה. אם שאלתך נוגעת למסרים התת הכרתיים – הרי שלכול רצועה סאבלימינלית מצורפת גם רצועה של המסרים כפי שהוקלטו, וניתן להאזין להם גם בגלוי.

  • היי ,תודה על התשובה המהירה. אשמח לקבל פירוט מדוע לאנשים שסובלים מהדברים הנ"ל מומלץ לא לשמוע? מה הסכנות?

 3. היי דנה, הטונים המיוחדים (כאשר מאזינים להם באוזניות), גורמים למוח לפעול בתדר גל מסויים. מאחר ותדר הגל המוחי של אנשים עם התקפים או דיכאון, אינו סטנדרטי, תיתכן התנגשות שתוציא את האדם מאיזון או תחריף את מצבו. כול זה כמובן רק קצה הקרחון, ואגב יש גם טיפולים לטיפול בדיכאון וחרדה בעזרת גלי קול. זה נושא רחב ומרתק ותוכלי למצוא עליו המון חומר ברשת.

 4. היי,
  כתבתי ביוטיוב binaural beats וזה מצא לי המון סרטונים שכתוב בכותרת שלהם isochronic tunes מה ההבדל בין השניים?
  בנוסף אני מאוד מתעניין לדעת באיזה תדר את משתמשת במדיטציות שלך ובלי קשר מהו התדר האידאלי במידה ורוצים ללמודלשנןלפתור מבחן או לבצע עבודה משרדית.
  תודה.

 5. היי שני- משום מה תגובתי נמחקה…. על כול פנים כפי שהבטחתי, בקרוב אעלה מאמר הסבר עם דוגמאות לצלילים איזוכרוניים :).

 6. אם אני לוקח קונצרטה או סובל מקשב וריכוז מותר לי לעשות מדיטציה ועוד שאלה איך עושים צ'אקרה

  • היי דני, מדיטציה מומלצת במיוחד לאנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ויכולה לשפר את חיהם פלאים. בנוגע להאזנה לטונים משני תודעה (גלי מוח) – רצוי להתייעץ עם הרופא שלך לפני שאתה מאזין. בנוגע לשאלה על הצ'קרה- אם התכוונת למדיטציה לצ'קרות, יש לי כמה רצועות שמשלבות עבודה עם הצ'קרות- זו אחת מהן:[youtube b2dKWzK6_Xo http://www.youtube.com/watch?v=b2dKWzK6_Xo youtube]

 7. שלום,
  אני סובל מהתפרצויות זעם ובחי מדי פעם,
  רציתי לדעת איזה סוג צליל כדאי לי לשמוע כדי לאזן את המצב (יש לציין שאני מתחיל טיפול תרופתי במקביל)

  תודה מראש…

  • ההמלצה שלי היא פשוט טונים להרגעה והרפיה. תוכל למצוא רבים כאלו ברחבי הרשת וגם בחנות שלנו: Meditations.co.il. בכול מקרה אם אתה מתחיל טיפול תרופתי, רצוי להתייעץ עם הרופא לפני שתתחיל להאזין- ובהצלחה :)

 8. האים ישנה השפעה דומה גם על אנשים בעלי אוטיזים? כייצד זה משפע עליהם?
  ומה לגבי התהודה של שומאן?

  • התדרים משפיעים על כול אחד, גם על אוטיסטים- אך אין להתחיל להאזין להם מבלי להתייעץ עם הרופא, וכלל, עדיף לעבוד עם אוטיזם עם רצועות מותאמות אישית ולא סתם להאזין לרצועות כלליות. אני לא עובדת על התחום הזה, אך אם זה מעניין אותך יש המון חומרים ברשת בתחום – חפש תחת Brainwave Entrainment for autism, ראיתי שם גם רצועה מיוחדת לאימון גלי מוח לאוטיזם שניתן לרכוש באמזון.
   בהצלחה- רינת

 9. ממולץ להאזין למוזיקה אם אני סובל מחרדות ? והאם זה והמסרים התת הכרתיים להרגעה שנמצאים באתר הם גם כן מוזיקה לגלי מוח ?

 10. היי יהונתן, אם יש לך חרדות- אנא התייעץ עם הרופא לפני ההאזנה. בנוגע לשאלתך: המוזיקה לגלי מוח, היא כול סוג של מוזיקה שברקע שלה, מודבקים טונים או תדרים שמטרתם שינוי מצב תודעה. זה לא קשור למסרים תת הכרתיים, שהם הצהרות חיוביות שמשולבות במוזיקה, המוקלטות בקול רם ומוחלשות לרמה שרק המוח התת מודע קולט.

  • הספרות בתחום אינה ממליצה על כך מהסיבה שכמו המריחואנה שהיא "צמח משנה תודעה", כך גם התדרים מטרתם "שינוי התודעה". להערכתי- ההזהרה מגיעה מהמקום שיכולה להיות התנגשות- לפחות עם תדרים מסוימים.

 11. שלום האם באמת יש סיבה שלנשים בהריון לא מומלץ להקשיב לגלים בינוראלים …כי לא מצאתי סיבה באמת

  • היי אלין, אני חוקרת את הנושא כבר זמן רב ולדעתי האזהרה מגיעה מהמקום שכאשר את בהריון, יש שני אנשים שגלי המוח שלהם יכולים להיות מושפעים מההאזנה – את והתינוק ואין דרך אמיתית לבחון כיצד זה ישפיע על התינוק. אם את בהריון, אני מציעה לך לוותר על האזנה לטונים בינוראלים בעזרת אוזניות ולהאזין לטונים איזוכרונים שלא מצריכים אוזניות ונחשבים בטוחים יותר להאזנה, ולפי הטענה גם יעילים יותר. כול טוב
   רינת

 12. האם מותר לאדם הנוטל טיפול תרופתי נגד חרדה ודיכאון לשמוע את המוזיקה עם המסרים התת הכרתיים?

  • היי מיכל,
   המסרים התת הכרתיים בטוחים לחלוטין כי אופן הניסוח שלהם הוא חיובי בלבד. לגבי המוזיקה הבינוראלית, היא משפיעה על המוח ולכן רצוי להתייעץ עם הרופא לפני ההאזנה או פשוט להאזין ללא אוזניות (ואז אמנם לא תיהני מהאפקט של המוזיקה הבינוראלית, אך עדיין תפיקי הרבה מהמסרים עצמם.).

 13. לי יש בעיה שאני לא שומע באוזן אחת,

  והמוח מיתר רעש (לבן)קבוע בעוצמה גבוה.

  האם יש אפשרות להשתמש בטכניקה זאת במיקרה כמו זה?

  תודה מראש.

 14. היי דויד, השאלה לא לגמרי ברורה לי. אם המוח שלך מייצר רעש לבן, עדיף שתמנע מהאזנה לתדרים בינוראלים עם אוזניות. אתה יכול לפנות אלי בפרטי (דרך- צור קשר) ואשמח לעזור.

  רינת

  • היי גל,

   ההנחיות להאזנה הן של יצרני התדרים שמהם אני רוכשת את פסי הקול. הן נובעות מכך שהתדרים מעוצבים לעבוד על מוח בוגר שתדירות גלי המוח שלו שונה משל נער בן 15 כך שזה גם לא יעיל, וגם עלול להזיק. יש המון רצועות אחרות עם תדרים להן תוכל להאזין, למשל רצועות עם תדרים איזוכרוניים.

 15. הי. הבן שלי עם אוטיזם בתפקוד גבוהה בן 10.5 האם מומלץ?? בנוסף, הבת שלי בת 7 ואינה ילדה שקטה האם כדאי למען שלווה שלה?

  • היי מירב, בעיקרון, תדרים אינם מומלצים לילדים. עדיף לעבוד עם ילדים בטכניקות אחרות שאני מביאה כאן כמו דמיון מודרך ומסרים סאבלימינלים. זה יעזור מאוד לשקט ושלווה לילדה :http://www.meditations.co.il/pcat/%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D
   לגבי הבן שלך, יש מומחים שעובדים עם ילדים כמוהו עם תדרים, אך איני יודעת אם יש בארץ…חפשי ברשת. בהצלחה :) רינת

 16. היי רינת

  ראשית תודה רבה על אתר נפלא ומעשיר

  האזנתי כעת לאחת המדיטציות למעלה, מלבד המוסיקה

  היה נשמע שאני שומעת את קולך מרחוק רחוק אך לא ממש

  הבנתי או שמעתי מה את אומרת.

  האם אלו הם המסרים התת הכרתיים?

  כי את במוסיקה אני שומעת אבל אותך מרחוק מאוד

  תודה

 17. שלום לך
  היכן ניתן ללמוד ולהתעמק בנושא על מנת לבנות מדיטציות ולייצר את התדרים?
  תודה רבה

  • היי סיגל, לצערי אין מקום אחד מסודר שנותן את הטכניקות והתאוריות. פשוט תכתבי בגוגל BWE ותקבלי שפע של חומרים. בהצלחה.

 18. אני סובלת מטינטונס קשה. האם תוכלי לעזורר לי במציאת מנגינה מתאימה למצבי. אודה לך על כך מאוד

  • היי נתי, יש מה לעשות עם טנטון בתחום התדרים, אך זה נושא רפואי שאיני מתימרת לטפל בו, מה גם שיש להם פוטנציאל להזיק. חפשי ברשת, להבנתי יש היום פתרונות לא פולשניים שיוכלו לסייע לך לפתור את הבעייה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>