מוזיקה לגלי מוח – מהם טונים בינוראלים?

2021-01-21T10:34:19+02:00 20 בדצמבר 2011|

כבר שנים ארוכות, שהמדע יודע למדוד ולהעריך מוזיקה לגלי מוח טונים בינוראלים
את ההשפעה שיש למוזיקה על פעילות גלי המוח שלנו. שילוב בין סוגי צלילים ונעימות, שהושמעו לאנשים שהיו מחוברים למכונת EEG (אלקטרואנצפלוגרם) המודדת את פעילות גלי המוח, הוכיחו מעל לכל ספק, כי לטווח צלילים שונים זה מזה, יש השפעה שונה על הפעילות המוחית, שיש לה ביטוי מובהק בתחושה ובהתנהגות שלנו.

בדיקות א.ק.ג, אף הוכיחו שהלב מגביר או מאט את קצב הפעימות שלו, בהתאמה למוזיקה המושמעת באוזנינו.  אבל רובינו לא זקוקים כלל להוכחה הזו… אנו מכירים את ההשפעה שיש לשיר שיכול "להקפיץ" אותנו ולשפר את מצב הרוח, אל מול שיר שיכול להרגיע או לחילופין לעצבן ואפילו לגרום לנו לפרוץ בבכי.
לא סתם מכונה המוזיקה האלקטרונית עתירת הצלילים – "טראנס". רבים מאלו שנהנים לרקוד לצליליה, טוענים כי יש בכוחה להכניס אותם למצב של טראנס. למאמר המלא על סוגי תדרים באימון גלי מוח.

מוזיקה לגלי מוח – טונים בינוראלים:

טונים בינוראלים באימון מוחי
בשנת 1839, גילה לראשונה המדען הגרמני היינריך ויליאם דאב H.W. Dove, שעל ידי השמעת תדרים או טונים שונים, לכל אוזן בנפרד, ניתן להשפיע בצורה מהירה על פעילות גלי המוח שלנו, ובכך על מצב המוח או "מצב הרוח" והתודעה. הוא קרא לטכניקה הזו צלילים או טונים בינוראלים (Binaural beats) כלומר דו-אוזניים, שכן הם פועלים בו זמנית על שתי תעלות האוזנים.

מחקרים רבים שבאו אחריו, המשיכו לפתח את הנושא, וב-1973, פרסם המדען האמריקאי דר' ג'רלד אוסטר-Gerald Oster  מאמר חשוב במגזין  American scientific שהסתמך על כל המחקרים שנערכו בתחום. הוא גילה שכאשר משמיעים באוזן אחת צליל בתדר מסוים, תדרים נמוכים יותר במוח מתכוונים לאותו הצליל, ומהדהדים בתדר דומה במה שהוא כינה תכונת ה"סינכרוניזציה של המוח" או "סנכרון בין אונות המוח". במילים אחרות, אם נשמיע לאדם צלילים בתדר שונה בכל אוזן, המוח יחבר בין שני התדרים, והאדם ישמע צליל אחד שהוא ההפרש בין שני הטונים. מדענים רבים שהלכו בעקבותיו של אוסטר, חקרו את השפעות של תדרי גל שונים על המוח, וכיום כבר יודעים למפות רבים מהתדרים ואת השפעתם על מצב הרוח והתודעה שלנו.

מוזיקה לגלי מוח – טונים בינוראלים

השימוש בטונים בינוראלים לצורך אימון או רתימה של גלי המוח, הוא אחת הטכנולוגיות החדשניות, הנמצאות כיום בשימוש תרפויטי, ויש לה חיזוקים מדעיים רבים, ומחקרים שמגבים אותה. במילון, תוכלו למצוא את הטכנולוגיות הללו תחת השם צלילים פסיכואקוסטיים.

מדובר בטונים שניתנים לשמיעה, המאפשרים שינוי בגלי המוח תוך דקות ספורות. שינוי שיכול לאפשר היפוך במצב הרוח, בתפיסה ואפילו בגוף הפיזי. מרבית בני האדם, יכולים לחוות סנכרון מוחי גם בחיי היומיום אך בצורה רנדומלית ולפרקי זמן קצרים. מדיטציה למשל, יכולה לייצר מוח מסונכרן אך לרוב נדרשת מיומנות גבוהה ותרגול של שנים כדי להישאר במצב זה לאורך זמן.
מדענים מקשרים כיום בין תפקוד של מוח מסונכרן לגאונות, ומגדירים מצב זה כמצב היעיל ביותר למימוש הפוטנציאל המוחי של כל אדם. הפרעות קשב וריכוז לדוגמה, מאופיינות ביכולת לקויה של המוח לסנכרן את עצמו.

גלים בינוראלים

מוזיקה בינוראלית

היום הטכנולוגיה הבינוראלית נמצאת בחוד החנית של האימון המוחי (brainwave entrainment ),
הן לצורכי תרפיה והן בתחום הצמיחה האישית. ישנם יוצרים רבים המיומנים ביצירת אפקטים ייחודיים, המתאימים לתחומים שונים של שיפור עצמי, ריפוי והגשמה. על פי מחקרים שונים בתחום, טונים בינוראלים יכולים: לשפר את ה-IQ , את חדות המחשבה והאינטליגנציה. להזניק את מערכת החיסון ולרפא על ידי שחרור של כדוריות דם לבנות. לשחרר הורמונים שונים כמו הורמון גדילה, לגרום לאופוריה או "היי" טבעי… לעזור להיפטר מכאב ראש או מכל כאב נקודתי או כרוני. לחדד למידה מפוקסת ולעבור מבחנים בלי לחץ, לסייע לעצירת ההזדקנות, לטפל בנדודי שינה, ועוד תחומים רבים ומשונים… סקפטיים? אל תהיו עד שלא ניסיתם.

איך זה עובד?

המוח שלנו משמש כמגשר בין שתי האוזניים שמתפקדות כתיבות תהודה. הקרבה של שתי תיבות התהודה הללו, גורמת להן לחקות האחת את השנייה כפי שקורה בטבע (ולפי חוק המשיכה). כאשר המוח מאזין לתדרים מסוימים באוזן ימין ולתדרים אחרים באוזן שמאל, הוא מבצע אוטומטית התאמה או סנכרון, ומביא את התדר (Hz) הנמוך לעבר התדר הגבוה. הפעילות הזו גורמת לו לתפקד בצורה שונה כדי לסגור את הפער, ולהגיע לסנכרון בין חלקיו השונים, בדומה לזה שנמדד אצל נזירים בודהיסטים אחרי שנים של אימון במדיטציה… למעשה ההפרש בין התדר באוזן ימין לזה המושמע באוזן שמאל, יפיק את התדר המוחי אותו אנו רוצים ליצור.

לדוגמה: אם נרצה להוריד את מקצב גלי המוח לגלי תטא (בין 4-7 Hz), נשמיע תדר של של 120 Hz באוזן אחת ו-125 Hz באוזן השנייה, על מנת שהמוח יפעל בתדירות של 5Hz. בעזרת תכנון מוקפד של צלילים המועברים בינוראלית באזניות סטראופוניות, ניתן להשפיע על גלי המוח בדרך שתוכל ליצור שינוי ספציפי מבוקש. למשל שילוב של תדר אלפא שמעודד הרפיה עם תדר תטא שמעורר זיכרון, או תדר דלתא שמעורר שינה עם תדר תטא שמחדד ריכוז ולמידה ועוד.

בתוך כל אלו, קיימת כמובן הכוונה של המאזין שהיא חשובה מכל, ומטרתה להבהיר למוח לאן אנו רוצים להגיע באמצעות ההאזנה. ההעדפה שלנו היא זו שמכוונת את המוח לעבוד עבור המטרה שהגדרנו, ולבחור את התדרים שישפיעו על השגתה. מחקרים מראים שיש תדרים שיכולים לסייע למוח להפריש הורמונים חיוניים כמו הורמון הגדילה HGH המופרש מבלוטת ההיפופיזה. תדרים אחרים עוזרים ביצור סרוטונין המשפיע על מצב הרוח ומקל על כאב. אחרים משפיעים על הפרשת קטכולאמינים החיוניים לזיכרון ולמידה, או מורידים קורטיזול שאחראי להזדקנות וללחץ, מעודדים יצור של דופמין שהעדרו גורם להפרעת קשב, או אנדורפינים שמחזקים את המערכת החיסונית ועוד ועוד. כאמור יש מאות מחקרים בתחום ואם זה מעניין אתכם, לא תתקשו למצוא אותם ברחבי הרשת. הזהרה: שימו לב שיש יצרני תדרים רבים והרשת מלאה בתדרים ובהבטחות על הפעילות שלהם. לפני שאתם מאזינים, כדאי לוודא שהיוצר הוא מוכר, שיש ביקורות טובות על השפעת התדרים, וכמובן לקרוא את ההנחיות ולבחון למי מותר להאזין לתדרים בינוראלים עם אוזניות.

איך האזנה לתדרים יכולה להשפיע עלינו?

המדע המודרני מכיר היום בעובדה שכל חומר פיזי מתקיים במצב של רטט וכל רטט מפיק צליל (גם אם אינו נשמע בטווח השמיעה של האוזן האנושית). האזנה לתדרי סאונד מתבצעת לא רק באוזניים אלא משפיעה על כל מערכות הגוף. בזכות התכונה של המוח ומערכת העצבים הנקראת neuroplasticity או מוזיקה לגלי מוח"גמישות עצבית של המוח", אנו יודעים היום שתדרים יכולים לשנות נתיבים קבועים במוח.

טונים בינוראלים יכולים לארגן מחדש, ואף לבנות נתיבים חדשים בתוך המוח, כתוצאה מחווית ההאזנה. הם יכולים לגרות צמיחה של נתיבים להרפיה, שמגדילים את האפקטיביות של תפקודי המוח. לסייע לבעיות רפואיות שונות כמו מתח, או דיכאון. לגרות את מערכת החיסון לפעולה. ליצור סינכרוניזציה בין האונות במוח. לשפר את הזיכרון את היכולת לפתרון בעיות. לעודד אינטואיציה ויצירתיות. לשפר תבניות שינה, לשחרר תבניות רגשיות, ולחזק צמיחה אישית ורוחנית ועוד.

הכי מומלץ להאזין למוזיקה בינוראלית עם אזניות גדולות שמכסות את כל האוזן, גם בגלל האיכות וגם כי זה חוסם רעשים מבחוץ.

האזינו למדיטציה לבוקר, לפתיחת היום עם טון בינוראלי לריענון מנטלי ושיפור פוקוס:

לתשומת לבכם: אין להאזין למוזיקה עם תדרים בינוראלים עם אזניות במקרים הבאים:

 • אם אתם סובלים מאפילפסיה או סוגי התקפים דומים.
 • אם אתם סובלים מהתקפי סכיזופרניה, אפילפסיה או seizures   (התקפים פסיכוטיים).
 • אם יש לכם OCD או הפרעה נפשית ידועה.
 • אם אתן בהריון.
 • אם יש לכם הפרעות בקצה הלב או קוצב לב.
 • אם יש לכם רגישות גבוהה לאור.
 • אם אתם תחת השפעת תרופות או סמים.
 • 30 דקות לפני שמפעילים ציוד כבד או רכב.
 • שלושים דקות לפני ביצוע פעולה שבה אתם יכולים לסכן עצמכם או אחרים.
 •  מתחת לגיל 18.

אודות:

חוקרת ויוצרת - מקימת ספריית המדיטציות

52 תגובות

 1. אביגיל 11 בפברואר 2020 ב 16:26 - הגב

  SUBLIMINALS זה גם מנגינה בינוריאלית?

  • Rinat Yadlin 12 בפברואר 2020 ב 16:16 - הגב

   כלל לא. זו טכניקה אחרת. סאבלימינלים הן הצהרות חיוביות ש\"מוחבאות\" בהקלטה מאחורי המוזיקה כך שרק תת המודע יכול לשמוע אותן. טונים בינוראלים הם טונים נשמעים באוזן האנושית, שלרוב משולבים עם מוזיקה ברקע (כדי שיהיה נעים להאזין).

 2. עמית 16 בספטמבר 2019 ב 0:48 - הגב

  היי רינת רציתי לדעת אם יש לך מדיטציה שמיועדת נגד מחשבות רעות לאורך כל היום?
  אם זה מחשבה על כל טעות קטנה שאני עושה בחיים, שגורמת לי לבזבוז אנרגיה והמון צער וכאב נפשי, דיכאון וסבל רב כבר תקופה ארוכה. אני ישמח אם יש לך כי זה יעזור לי המון. או אפילו מדיטציה שגורמת לחשוב בשיקול דעת, כמה צעדים קדימה ובהיגיון בריא כדי להימנע מטעויות טיפשיות בחיים, גם אם זה טעויות קטנות או שאני חושב שזה טעות שעשיתי אבל חש בכל זאת חרטה על כך אשמח אם יש לך כזה. תודה מראש!!!!!

 3. ביר 16 באפריל 2018 ב 0:35 - הגב

  היי רינת, רציתי לשאול למה אסור לילדים מתחת לגיל 17 לשמוע את התדרים? כבר תקופה ארוכה שאני שומעת הרבה שעות, ולאו דווקא הרגשתי נזק. מה את ממליצה לעשות?

  • ביר 16 באפריל 2018 ב 0:37 - הגב

   יש לציין שהתייעצתי עם הילרית לפני השימוש והיא אמרה לי שזה בטוח לגמרי ולא יכול להזיק

  • Rinat Yadlin 23 באפריל 2018 ב 13:03 - הגב

   היי ביר, אני שמחה שאת מאזינה ונהנית. ההגבלות הן מיצרני התדרים הבינוראלים בלבד, תוך הנחה שהמוח שלנו ממשיך להתגבש עד גיל זה. אם את מאזינה ומרגישה טוב עם ההאזנה, אין מניעה להמשיך, רק שימי לב לא להאזין מעל שעה – גג שעתיים ביום.

 4. נתי 24 במרץ 2017 ב 22:13 - הגב

  אני סובלת מטינטונס קשה. האם תוכלי לעזורר לי במציאת מנגינה מתאימה למצבי. אודה לך על כך מאוד

  • Rinat Yadlin 3 באפריל 2017 ב 18:40 - הגב

   היי נתי, יש מה לעשות עם טנטון בתחום התדרים, אך זה נושא רפואי שאיני מתימרת לטפל בו, מה גם שיש להם פוטנציאל להזיק. חפשי ברשת, להבנתי יש היום פתרונות לא פולשניים שיוכלו לסייע לך לפתור את הבעייה.

 5. סיגל יחזקאל 13 בינואר 2017 ב 14:27 - הגב

  שלום לך
  היכן ניתן ללמוד ולהתעמק בנושא על מנת לבנות מדיטציות ולייצר את התדרים?
  תודה רבה

  • Rinat Yadlin 16 בינואר 2017 ב 17:56 - הגב

   היי סיגל, לצערי אין מקום אחד מסודר שנותן את הטכניקות והתאוריות. פשוט תכתבי בגוגל BWE ותקבלי שפע של חומרים. בהצלחה.

 6. רותם 26 באוקטובר 2016 ב 17:28 - הגב

  היי רינת

  ראשית תודה רבה על אתר נפלא ומעשיר

  האזנתי כעת לאחת המדיטציות למעלה, מלבד המוסיקה

  היה נשמע שאני שומעת את קולך מרחוק רחוק אך לא ממש

  הבנתי או שמעתי מה את אומרת.

  האם אלו הם המסרים התת הכרתיים?

  כי את במוסיקה אני שומעת אבל אותך מרחוק מאוד

  תודה

  • Rinat Yadlin 27 באוקטובר 2016 ב 15:55 - הגב

   היי רותם, אני לא בטוחה למה הקשבת, אבל אם לא שמעת אותי, או שמעת רק לחישות – מדובר אכן במסרים סאבלימינלים.

 7. מירב 30 בינואר 2016 ב 21:59 - הגב

  הי. הבן שלי עם אוטיזם בתפקוד גבוהה בן 10.5 האם מומלץ?? בנוסף, הבת שלי בת 7 ואינה ילדה שקטה האם כדאי למען שלווה שלה?

  • Rinat Yadlin 1 בפברואר 2016 ב 10:24 - הגב

   היי מירב, בעיקרון, תדרים אינם מומלצים לילדים. עדיף לעבוד עם ילדים בטכניקות אחרות שאני מביאה כאן כמו דמיון מודרך ומסרים סאבלימינלים. זה יעזור מאוד לשקט ושלווה לילדה :http://www.meditations.co.il/pcat/%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D
   לגבי הבן שלך, יש מומחים שעובדים עם ילדים כמוהו עם תדרים, אך איני יודעת אם יש בארץ…חפשי ברשת. בהצלחה 🙂 רינת

 8. גל 18 בספטמבר 2015 ב 0:25 - הגב

  אני בן 15.5 האם מוסיקה בינוראלית

  תזיק לי כשאני שם אוזניות ולמה?

  • Rinat Yadlin 20 בספטמבר 2015 ב 10:59 - הגב

   היי גל,

   ההנחיות להאזנה הן של יצרני התדרים שמהם אני רוכשת את פסי הקול. הן נובעות מכך שהתדרים מעוצבים לעבוד על מוח בוגר שתדירות גלי המוח שלו שונה משל נער בן 15 כך שזה גם לא יעיל, וגם עלול להזיק. יש המון רצועות אחרות עם תדרים להן תוכל להאזין, למשל רצועות עם תדרים איזוכרוניים.

 9. דיתה שימרון 20 במאי 2015 ב 20:42 - הגב

  thanks for giving mepeaceful moments

 10. Rinat Yadlin 7 במרץ 2015 ב 9:31 - הגב

  היי דויד, השאלה לא לגמרי ברורה לי. אם המוח שלך מייצר רעש לבן, עדיף שתמנע מהאזנה לתדרים בינוראלים עם אוזניות. אתה יכול לפנות אלי בפרטי (דרך- צור קשר) ואשמח לעזור.

  רינת

 11. דויד 4 במרץ 2015 ב 21:04 - הגב

  לי יש בעיה שאני לא שומע באוזן אחת,

  והמוח מיתר רעש (לבן)קבוע בעוצמה גבוה.

  האם יש אפשרות להשתמש בטכניקה זאת במיקרה כמו זה?

  תודה מראש.

 12. מיכל 6 בדצמבר 2013 ב 0:31 - הגב

  האם מותר לאדם הנוטל טיפול תרופתי נגד חרדה ודיכאון לשמוע את המוזיקה עם המסרים התת הכרתיים?

  • meditationlib 6 בדצמבר 2013 ב 12:59 - הגב

   היי מיכל,
   המסרים התת הכרתיים בטוחים לחלוטין כי אופן הניסוח שלהם הוא חיובי בלבד. לגבי המוזיקה הבינוראלית, היא משפיעה על המוח ולכן רצוי להתייעץ עם הרופא לפני ההאזנה או פשוט להאזין ללא אוזניות (ואז אמנם לא תיהני מהאפקט של המוזיקה הבינוראלית, אך עדיין תפיקי הרבה מהמסרים עצמם.).

 13. אלין 15 ביוני 2013 ב 22:40 - הגב

  שלום האם באמת יש סיבה שלנשים בהריון לא מומלץ להקשיב לגלים בינוראלים …כי לא מצאתי סיבה באמת

  • meditationlib 17 ביוני 2013 ב 10:49 - הגב

   היי אלין, אני חוקרת את הנושא כבר זמן רב ולדעתי האזהרה מגיעה מהמקום שכאשר את בהריון, יש שני אנשים שגלי המוח שלהם יכולים להיות מושפעים מההאזנה – את והתינוק ואין דרך אמיתית לבחון כיצד זה ישפיע על התינוק. אם את בהריון, אני מציעה לך לוותר על האזנה לטונים בינוראלים בעזרת אוזניות ולהאזין לטונים איזוכרונים שלא מצריכים אוזניות ונחשבים בטוחים יותר להאזנה, ולפי הטענה גם יעילים יותר. כול טוב
   רינת

 14. מיכל 28 במאי 2013 ב 0:02 - הגב

  היי מדוע זה לא ממולץ לשמוע תחת השפעת סמים לדוגמא מריחאנה?

  • meditationlib 28 במאי 2013 ב 11:41 - הגב

   הספרות בתחום אינה ממליצה על כך מהסיבה שכמו המריחואנה שהיא "צמח משנה תודעה", כך גם התדרים מטרתם "שינוי התודעה". להערכתי- ההזהרה מגיעה מהמקום שיכולה להיות התנגשות- לפחות עם תדרים מסוימים.

 15. meditationlib 26 במאי 2013 ב 10:24 - הגב

  היי יהונתן, אם יש לך חרדות- אנא התייעץ עם הרופא לפני ההאזנה. בנוגע לשאלתך: המוזיקה לגלי מוח, היא כול סוג של מוזיקה שברקע שלה, מודבקים טונים או תדרים שמטרתם שינוי מצב תודעה. זה לא קשור למסרים תת הכרתיים, שהם הצהרות חיוביות שמשולבות במוזיקה, המוקלטות בקול רם ומוחלשות לרמה שרק המוח התת מודע קולט.

 16. יונתן 25 במאי 2013 ב 19:41 - הגב

  ממולץ להאזין למוזיקה אם אני סובל מחרדות ? והאם זה והמסרים התת הכרתיים להרגעה שנמצאים באתר הם גם כן מוזיקה לגלי מוח ?

 17. מ.ג 21 במאי 2013 ב 23:38 - הגב

  האים ישנה השפעה דומה גם על אנשים בעלי אוטיזים? כייצד זה משפע עליהם?
  ומה לגבי התהודה של שומאן?

  • meditationlib 22 במאי 2013 ב 14:05 - הגב

   התדרים משפיעים על כול אחד, גם על אוטיסטים- אך אין להתחיל להאזין להם מבלי להתייעץ עם הרופא, וכלל, עדיף לעבוד עם אוטיזם עם רצועות מותאמות אישית ולא סתם להאזין לרצועות כלליות. אני לא עובדת על התחום הזה, אך אם זה מעניין אותך יש המון חומרים ברשת בתחום – חפש תחת Brainwave Entrainment for autism, ראיתי שם גם רצועה מיוחדת לאימון גלי מוח לאוטיזם שניתן לרכוש באמזון.
   בהצלחה- רינת

 18. קקק 2 במאי 2013 ב 17:34 - הגב

  שלום,
  אני סובל מהתפרצויות זעם ובחי מדי פעם,
  רציתי לדעת איזה סוג צליל כדאי לי לשמוע כדי לאזן את המצב (יש לציין שאני מתחיל טיפול תרופתי במקביל)

  תודה מראש…

  • meditationlib 7 במאי 2013 ב 10:08 - הגב

   ההמלצה שלי היא פשוט טונים להרגעה והרפיה. תוכל למצוא רבים כאלו ברחבי הרשת וגם בחנות שלנו: Meditations.co.il. בכול מקרה אם אתה מתחיל טיפול תרופתי, רצוי להתייעץ עם הרופא לפני שתתחיל להאזין- ובהצלחה 🙂

 19. דני 26 באפריל 2013 ב 18:19 - הגב

  אם אני לוקח קונצרטה או סובל מקשב וריכוז מותר לי לעשות מדיטציה ועוד שאלה איך עושים צ'אקרה

  • meditationlib 27 באפריל 2013 ב 11:47 - הגב

   היי דני, מדיטציה מומלצת במיוחד לאנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ויכולה לשפר את חיהם פלאים. בנוגע להאזנה לטונים משני תודעה (גלי מוח) – רצוי להתייעץ עם הרופא שלך לפני שאתה מאזין. בנוגע לשאלה על הצ'קרה- אם התכוונת למדיטציה לצ'קרות, יש לי כמה רצועות שמשלבות עבודה עם הצ'קרות- זו אחת מהן:[youtube b2dKWzK6_Xo http://www.youtube.com/watch?v=b2dKWzK6_Xo youtube]

 20. meditationlib 3 במרץ 2013 ב 16:00 - הגב

  היי שני- משום מה תגובתי נמחקה…. על כול פנים כפי שהבטחתי, בקרוב אעלה מאמר הסבר עם דוגמאות לצלילים איזוכרוניים :).

 21. שני 16 בפברואר 2013 ב 21:54 - הגב

  היי,
  כתבתי ביוטיוב binaural beats וזה מצא לי המון סרטונים שכתוב בכותרת שלהם isochronic tunes מה ההבדל בין השניים?
  בנוסף אני מאוד מתעניין לדעת באיזה תדר את משתמשת במדיטציות שלך ובלי קשר מהו התדר האידאלי במידה ורוצים ללמודלשנןלפתור מבחן או לבצע עבודה משרדית.
  תודה.

 22. Rinat Yadlin 9 בינואר 2013 ב 9:50 - הגב

  היי דנה, הטונים המיוחדים (כאשר מאזינים להם באוזניות), גורמים למוח לפעול בתדר גל מסויים. מאחר ותדר הגל המוחי של אנשים עם התקפים או דיכאון, אינו סטנדרטי, תיתכן התנגשות שתוציא את האדם מאיזון או תחריף את מצבו. כול זה כמובן רק קצה הקרחון, ואגב יש גם טיפולים לטיפול בדיכאון וחרדה בעזרת גלי קול. זה נושא רחב ומרתק ותוכלי למצוא עליו המון חומר ברשת.

 23. Rinat Yadlin 7 בינואר 2013 ב 11:57 - הגב

  למי שסובל מדיכאון או חרדה – עדיף להאזין ללא אוזניות, או להתייעץ עם הרופא לפני שמתחילים.

  • דנה 7 בינואר 2013 ב 21:58 - הגב

   היי ,תודה על התשובה המהירה. אשמח לקבל פירוט מדוע לאנשים שסובלים מהדברים הנ"ל מומלץ לא לשמוע? מה הסכנות?

 24. דנה 6 בינואר 2013 ב 21:45 - הגב

  להמנע מהמוזיקה אם אני סובלת מחרדה?

 25. אלי 19 בנובמבר 2012 ב 1:33 - הגב

  האם יש להימנע מאוזניות והאפקט הבינוראלי למי שסובל מדיסתמיה או דיכאון קל ?

 26. אלי 11 בנובמבר 2012 ב 18:37 - הגב

  איך אפשר לדעת שאני לא עובר ניצול והיפנוזה לרע?

  • meditationlib 12 בנובמבר 2012 ב 10:28 - הגב

   היי אלי, מוזיקה לגלי מוח זו מוזיקה רגילה שמשולבת בטונים מיוחדים שיש להם השפעה על קליטת המוח. כול הטונים האלו עוצבו על ידי מומחים בתחום ואין בהם שום סכנה – זה לא דומה להיפנוזה בשום צורה. אם שאלתך נוגעת למסרים התת הכרתיים – הרי שלכול רצועה סאבלימינלית מצורפת גם רצועה של המסרים כפי שהוקלטו, וניתן להאזין להם גם בגלוי.

 27. Rinat Yadlin 30 באוקטובר 2012 ב 9:11 - הגב

  בהחלט- כול מוזיקה מרגיעה או קולות בטבע יסייעו לך להרגע. אם את בהריון, וותרי על האוזניות ועל האפקט הבינוראלי.

 28. אני 29 באוקטובר 2012 ב 19:03 - הגב

  למה לא טוב לנשים בהריון????
  אני מאוד רוצה להרגע לפעמים.
  יש מוזיקה שכן טובה לי?

 29. עידן 16 בספטמבר 2012 ב 19:53 - הגב

  שלום
  אני מחפש מוזיקה בינוראלית ביוטיוב בנושא שהכי מעניין אותי וזה מוטיבציה.
  אולם אני לא יודע מה הכי מתאים וממקוד לנושא המוטיבציה: : אלפא, ביתא , גמא או דלתא?

  • meditationlib 18 בספטמבר 2012 ב 19:04 - הגב

   היי עידן, אם תכתוב ביוטוב binaural beats, תקבל שפע תוצאות למטרות שונות כולל למוטיבציה. רק שים לב, למי מותר להאזין לטונים בינוראלים. חג שמח ושנה טובה. רינת

 30. אבג 23 באוגוסט 2012 ב 22:08 - הגב

  שלום
  תודה על הקטע הנפלא.

  למה אין להאזין למוזיקה בינוארית אם יש לך סיכזופרניה או הפרעה נפשית?

  תודה!

  • meditationlib 25 באוגוסט 2012 ב 9:28 - הגב

   שלום ותודה 🙂
   מוזיקה בינוראלית עושה מניפולציה על גלי המוח על מנת להביא אותנו למצב רצוי של קליטה, לצורך עידוד של יצור הורמונים מסוימים וחומרים כימים בגוף. היא אינה מומלצת עבור אנשים שהיצור של חומרים אלו אינו סטנדרטי אצלם כי היא מיועדת לגלי מוח הפועלים בצורה סטנדרטית. אם הנושא מעניין אותך, יש מאות מחקרים בנושא ברשת (באנגלית). יום מקסים.

השאר\י תגובה