מהם גלי מוח

2020-07-30T14:16:45+03:00 20 בדצמבר 2011|

מה הם גלי המוח, כיצד ניתן למדוד אותם ואיזו השפעה יש להם על הרגשות ועל ההתנהגות שלנו ולהפך.

המוח יוצר פולסים אלקטרונים שנעים מהם גלי המוח
לאורכו ולרוחבו. הפולסים החשמליים הללו יוצרים קצב שנקרא "גלי מוח". את הפעילות הזו ניתן למדוד על ידי מכשיר שמודד ומציג אותה בצורה הולוגרפית (כגרף) ונקרא : EEG או Electroencephalograph. מכשיר זה מסוגל למדוד את תבנית גלי המוח בכול חלקי המוח.

את קצב הפעילות המוחית מודדים ביחידות הרץ (Hz). ניתן להכיל את אותו המקצב גם על יצירות מוזיקליות ובצורה זו לייצר באופן מלאכותי מוזיקה שמשפיעה על מצב גלי המוח.

מה זה הרץ HZ?

כול חומר ביקום מורכב מרטט חשמלי וכך גם הגוף הפיזי שלנו ואפילו כול תא ואטום בגוף. על פי חוקי הפיזיקה, סביב כול גוף שזורם בו חשמל נוצרים שדות אלקטרומגנטים. השדות הללו רוטטים, והקצב או המהירות בו הם רוטטים נקרא תדר. יחידות תדר נמדדות בהרץ – HZ. למשל אם שדה פועם 100 פעמים בשנייה (כלומר 100 אירועים לשניה) – הוא יקרא 100 הרץ, וכן הלאה.

אלו הן קבוצות גלי המוח המרכזיות:

גלי גמא: (40 Hz)

גלי גמא

גלי מוח גמא

גלי גמא הם גלים בהם המוח נמצא בהיפר פעילות או בפעילות מוגברת. הם מגדילים בצורה דרמטית את היצור של כימיקלים במוח שאחראים על תחושת הרווחה, איכות החיים ואריכות ימים. הם מקושרים לפתרון בעיות ללמידה ולפעילות מנטאלית. התדר של 40 הרץ נצפה בכול המוח ולא באזור ייחודי. אנשים שיש להם בעיית למידה או ירידה מנטאלית לרוב מאופיינים במחסור בגלי גמא.

גלי ביתא: (12 Hz – 20 Hz)

גלי ביתא

גלי מוח ביתא

גלי ביתא הם גלי מוח מהירים. הם נוצרים כשאנו במצב עירות או פוקוס, מנתחים ומחשבים נתונים, או חושבים בריכוז על הסביבה החיצונית. לחילופין הם נוצרים גם בעת אירוע מלחיץ, ועודף מהם נגרם מחרדות, סחרחרת מחשבות, הפרעה טורדנית כפייתית ודומיה.

גלי אלפא: (8 Hz – 12 Hz)

גלי אלפא

גלי מוח אלפא

גלי אלפא הם הגלים בהם המוח מתפקד כשאנו נסחפים בדמיון. מדיטציה והרפיה יוצרות מקצב גלי אלפא במוח, ופעילותן עולה כשאנו חולמים בהקיץ, נרגעים או אפילו עוצמים עיניים לכמה רגעים. מצב גלי  אלפא מאזן בין שתי האונות או ההמיספרות או האונות במוח. במצב זה מתקיים קשר בין המוח המודע למוח הלא מודע. למידע נוסף על גלי אלפא.

גלי תטא: (4 Hz – 7 Hz)

גלי תטא

גלי מוח תטא

גלי טתא נצפים במוח בשלבים הראשונים של שינה או שינה קלה מאוד. בזמן פעילות גלי תטא, מתקיימת חשיבה במוח אך היא מעורפלת מאוד ואינה מאפשרת קבלת החלטות. אפשר למצוא פעילות גלי תטא גם בדיכאון או בהפרעות קשב. ילדים חווים יותר גלי תטא ממבוגרים.

גלי דלתא: (1 Hz – 4 Hz)

גלי דלתא

גלי מוח דלתא

גלי דלתא הם הגלים הדומיננטיים בקרב תינוקות ומקושרים למצב שינה עמוקה. במצב של פגיעה או פציעה, המוח מייצר כמות מוכפלת של גלי דלתא ומביא את הגוף למצב אובדן הכרה.

ראו גם מאמר: נפלאות המוח האנושי או מי מנהל את מי

המוח

אודות:

חוקרת ויוצרת - מקימת ספריית המדיטציות

2 תגובות

 1. יששכר קב 14 בספטמבר 2015 ב 17:58 - הגב

  שלום רינת,

  ראשית, אנו מאחלים לך שנה טובה מלווה בשמחה ואהבה בלב פנימה.

  לפני חצי שנה אני ובני משפחתי נחשפנו למדיטציות דמיון המודרך שלך ואנו מקשיבים להן באופן קבוע.

  תודה מעומק הלב על המדיטציות ועל הכישרון הענק שלך להעניק רוגע, שמחה ועוד אין ספור תכונות חיוביות.

  אני אישית, אשמח לדעת אם את מקיימת סדנאות, ימים מרוכזים, טיפולים.. בעצם כל דבר שקשור למדיטציות שלך! אני מאוד מעוניין להרחיב ולהעמיק את החשיפה שלי למדיטציות שלך.

  בהערכה והוקרה,

  יששכר, אבא לאביתר ואורי(בת) ובעל ושותף לטלי.

  שנה טובה!

  • Rinat Yadlin 16 בספטמבר 2015 ב 19:10 - הגב

   היי יששכר היקר, ריגשת אותי מאוד. אני לא מקיימת סדנאות או טיפולים (לפחות לא בשלב זה), אני חוקרת ויוצרת, והחזון שלי הוא להעיר כמה שיותר אנשים למשאבים הפנימיים שלהם בכוחות בעצמם. לכן כל הפעילות שלי נכון להיום היא ברשת. 🙂 אולי ארחיב אותה בעתיד, מי יודע?…מאחלת שנה נפלאה לך ולמשפחה, ומקווה שתמשיכו לתרגל ולהנות.

השאר\י תגובה