הרפיה מושלמת – דמיון מודרך להורדה (16 דק')

2019-05-15T12:02:41+03:00 15 באפריל 2012|

דמיון מודרך לרגיעה כללית- הרפיה מושלמת

רופאים וחוקרים בעולם כולו, אומרים לנו הרפיה מושלמת – דמיון מודרך להורדה
כבר שנים ארוכות שהלחץ או הסטרס הוא הגורם ל95% מכול הבעיות הרפואיות שלנו. הוא מכווץ את התאים, מונע ממערכת החיסון לתפקד כפי שהיא אמורה לתפקד וחושף את גופינו לכול חיידק או וירוס שקיים בתוכו או עובר בסביבה.

אבל מעבר לכך, ללחץ יש גם השפעה מכרעת על התפקוד היומיומי שלנו. לחץ משפיע על תפיסת עולמינו ועל הדרך בה אנו מפרשים את המציאות. הוא משפיע על קבלת החלטות שלנו, על ביצוע הפעולות השוטפות ועל ההתנהלות שלנו מול אנשים אחרים.
סטרס או דחק, נוצר בעיקר בעקבות הפעלת מנגנון אבולוציוני עתיק, הנשלט על-ידי חלקים קדומים של המוח שמכונים מוח הזוחלים או המוח הקטן. התגובה הזו נקראת מנגנון "הילחם או ברח" (Fight or Flight)  ונוצרה במקור לצורכי הישרדות – על מנת שנוכל להעביר את כול משאבי הגוף לטובת מצב שנתפס על ידינו כסכנה קיומית.
לדוגמה: אם אבותינו צדו ביער ולפתע נתקלו בנמר, הם היו זקוקים למנגנון הזה כי לשרוד.
בנוסף להילחם או ברח, אנו יכולים להגיב גם ב- Freez- כלומר לקפוא במקום בלי להגיב,  או Faint התעלפות (כשמערכות הגוף נסגרות בבת אחת).

איך פועל המנגנון?

תחושת הסכנה המידית שנחווית במצב הישרדות, מפעילה את מערכת העצבים הסימפתטית שמטרתה לרכז את כול משאבי הגוף (מערכות פנימיות ואברים) למצב הישרדות של "הילחם או ברח". במצב זה, האדרנלין עולה, זרימת הדם עוברת לשרירים כדי להשיג כוח, החושים מתחדדים, האישונים מתרחבים, הדופק עולה,  ואנו חדים ומהירים בתגובה.
אך למגנון ההישרדות הבסיסי הזה, יש מחיר כבד שאנו משלמים. כשהגוף כולו מעביר משאבים למנגנון ההישרדות, שאר מנגנוני הגוף שאינם מיועדים לזמן סכנה אלא לשמירה על תפקוד מערכות הגוף בשיגרה, מפסיקים לפעול ואיתם פעולות שגרתיות כמו העיכול, התחדשות התאים, הפרשת הורמונים שונים ופעילות מערכת החיסון.

דמיון מודרך להרפיה

הרפיה בדמיון מודרך

כאדם מודרני, איננו חווים סכנת חיים על בסיס יומי, אך מנגנון ההשרדות שלנו, אינו מבחין בין לחץ שנוצר מאיום קיומי כמו נמר שמתקרב, לבין לחץ שנוצר מאירוע מלחיץ אחר כמו פיטורין, מריבה או אפילו מבחן.

יש מומחים שטוענים שאנשים רבים בעולם המודרני, חווים לחץ ומתח מסוג זה על בסיס יומיומי. אנחנו מתפקדים בתחושת "הילחם או ברח" גם כשזה מגיע לריב עם בן/ת הזוג, מחלה של ילד ואפילו דדליין שיש לעמוד בו במקום עבודתנו. למעשה רוב בני האדם כיום לוקחים את הלחץ כמובן מאליו ולמדו לתפקד בתוכו, אך הגוף שלנו לא התרגל כמונו והוא צריך להירגע כדי לתפקד בצורה טובה. כשלוקחים בחשבון את ההשפעה שיש למנגנון הזה על הפעילות הסדירה של הגוף, לא פלא שיש היום כל כך הרבה מחלות שמקורן פיזי או נפשי שלא היכרנו לעולם במהלך ההיסטוריה האנושית.

אז מה הפתרון? להתפטר מהעבודה? לעזוב את בן הזוג? לברוח לאי בודד? לא בהכרח.

חשוב להבין שהתגובות שלנו לאירועים ואנשים בחיינו, שייכות לנו ולדרך בה אנו חווים את המציאות. אם לא נשנה דבר בתפיסת המציאות שלנו, רוב הסיכויים שנמשיך לחוות את אותם אירועים ולהיתקל באותו סוג של אנשים, גם בעבודה הבאה או עם בן זוג חדש. הפתרון המומלץ על ידי מומחים הוא לנסות להירגע על בסיס קבוע ויזום כדי ללמד את מערכות הגוף שלנו לפעול מחדש בצורה תקינה, כפי שעוצבנו לתפקד מלכתחילה. וכמה שנקדיש יותר זמן כדי לחוות רגיעה, כך נחוש שיפור באיכות חיינו בתחומים שונים. מחקרים רבים הוכיחו כי די בהרפיה עצמה כדי להפחית מתח וחרדה, לחזק את מערכת החיסון, להעלות יכולת ריכוז ומיקוד ולאזן את הפעילות החשמלית של האונות במוח.
למעשה גם 10 דקות של הרפיה יזומה במהלך היום, יכולות לחולל פלאים במערכות הגוף ובמצב הרגשי שלנו.
התרגיל הבא מיועד לרגיעה כללית, פיזית ונפשית. מה שנעשה בתרגיל הוא להוריד את קצב גלי המוח, כדי להיכנס למצב של מאין טראנס, שיאפשר למוח לקחת פסק זמן ולנוח מזרם המחשבות הבלתי נפסק ובמקביל לשחרר מתחים שנצברו בגוף ויצרו כאבים או אי נוחות.

דמיון מודרך להרפיה מושלמת – 16 דקות:

רוצים להכניס עוד שקט ושלווה לחיים? נסו את החבילה לשחרור סטרס ואיזון בחיים בחנות המדיטציות.

אודות:

חוקרת ויוצרת - מקימת ספריית המדיטציות

15 תגובות

 1. יצחק אסולין 11 באפריל 2016 ב 17:51 - הגב

  לרינת המורה הדגולה.

  ברשותך אכתוב מספר שורות לקוראים. יש לי ספריה עם עשרות מדיטציות של גב' רינת המוערכת. כחמש שנים חלפו מאז שקיבלתי את הראשונה, לא זכיתי בלוטו ומשכורתי לא נסקה לשחקים וכלום לא "השתנה", אך למרות הסקפטיות בתחילת דרכי המשכתי עוד ועוד עם המדיטציות המופלאות, ומזה שנים שהן חלק בלתי נפרד ממערך היום שלי (צרכן מדיטציות)…אך מה כן?! התכנים הפנימיים שלי השתנו ואני רואה את הדברים באופן חיובי ורגוע עד כדי "עשיר השמח בחלקו". החשובה ביותר זאת ההתמדה ולא לתת ליצר הרע או לאדם כל שהוא לייאש מלעשות מדיטציות. לא מעט אנשים נוסעים לכל מיני מדינות כדי "למצוא את עצמם", עם המדיטציות של מורתי הענקית רינת, מצאתי גם מצאתי את עצמי ואיך להגיע לדרגת שלווה גבוהה, כך שבכל עת שאני חפץ, אני נכנס למצב מדיטטיבי ושומע את קולה של רינת. אני מאחל הצלחה רבה לכולן/ם ואם הגעתן/ם לרינת המורה הדגולה אז אתן/ם בחוף מבטחים!!! ולך מורתי הדגולה אין ספור תודות על הכל, מוקירך יצחק.

  • Rinat Yadlin 15 באפריל 2016 ב 10:31 - הגב

   רוב תודות לך איש יקר. באהבה.

 2. מרי 2 באפריל 2016 ב 16:01 - הגב

  רינת שלום,

  המדיטציות שלך באמת מעולות . כרגע סיימתי עם הצבע הזהב. לא זוכרת בדיוק את השם.קצת ארוך לי מידי אבל יתכן שאני לא רגילה . בעקרון אני מחפשת מדיטציות לתקשור גבוה. כבר תקשרתי עם מוצעת ה-9 מבלי שהתכווננתי . אבל יש לי קושי להתחבר כל אימת שאני רוצה. הגוף שלי ממשיך לסעור ולא מצליחה להרגע. יש לך עצה או פתרון? תודה מראש

  • Rinat Yadlin 10 באפריל 2016 ב 16:31 - הגב

   היי מרי, זו פונקציה של נסיון. ככל שתתרגלי יותר שלווה, כך המינד שלך יתרגל שאת זו ששולטת בו ולא להפך. דרך נוספת היא שתנסי לתרגל תיקשור עם הרצועות לאימון גלי מוח שיעבירו את המוח שלך מהר למצב של רגיעה. תסתכלי בסרגל מצד ימין של האתר, יש שם אימון גלי מוח אלפא ותטא. שבי איתן ותנסי להתחבר וספרי לי איך היה 🙂

 3. שירן 13 בספטמבר 2014 ב 21:07 - הגב

  אני נמצאת בתקופה קשה ומאד לחוצה מהמון בחינות וביניהם מצב של חרדה ומחשבות מטרידות, ניסתי פעם אחת לעשות דמיון מודרך ובמקרה נפלתי על הקלטה שלך, ופשוט התמכרתי לאיך שהקול שלך מרגיע מלטף ובאמת עוזר זה עזר לי המון פעמים להרגע בימים קשים להרדם בלילות קשים….תודה!

 4. דינה הרפז ויכנסקי 6 באוגוסט 2013 ב 14:26 - הגב

  רינת מקסימה.שינית לי את מצב התודעה.אני מתרגלת יוםיום ומלאת תודה והוקרה.עשית לי טוב ואמשיך להקשיב לקולך ולספור או ההרפיה שאת מעבירה בקולך המרגיע והתומך. תודות רבות דינה הרפז

  • meditationlib 7 באוגוסט 2013 ב 10:53 - הגב

   היי דינה- ממש כייף לשמוע. כולנו צריכים שינוי תודעה בימים אלו 🙂 שמחה לעזור. רינת

 5. TARALEX 3 באוגוסט 2013 ב 12:32 - הגב

  מעולה! מסכימה עם אלה שנורא כיף שאין את כל הקשקושים ה"רוחניים", פשוט הרפייה שעושה מעים ורגוע בגוףנפש 🙂

 6. שוש מרנדה 10 באפריל 2013 ב 21:04 - הגב

  נהדר!

 7. אלה 3 בדצמבר 2012 ב 20:16 - הגב

  ערב טוב.. אני כבר כמה חודשים עושה מדיטציה (אני גרה כבר 20שנה באיטליה ) ומה שלא שיכנע אותי זה שיגורו קורה לכל הסמלים הדתיים , בכל סוף מדיטציה הוא משוכנע שהמדונה באה לבקר אותנו.. נורא נהניתי מה מדיטציה , ומהיום אני יתחיל לעקוב אחרי האתר בזמן החופשי..כאן אומרים שזה בשביל להתקרב לנשמות..אני מסכימה לחלוטין עם מה שכתבת: אני אשת עסקים שעובדת המון שעות, והמדיטציה מאז שאני עושה, מביאה אותי להחלטות רציונליות ואינטואיטיבית נפלאות : תודה!

 8. meditationlib 15 בספטמבר 2012 ב 17:43 - הגב

  היי תמיר, מודה לך מאוד. אין יותר כיף מאשר לשמוע שהצלחתי לעזור. לגבי ביטחון עצמי, יש לי קובץ של סאבלימינל בחנות – הנה הלינק. בקרוב- גם המדיטציה 🙂 יום מקסים וחג שמח. רינת

 9. תמיר 15 בספטמבר 2012 ב 10:07 - הגב

  תודה לך רינת ידלין על כל הקבצי אודיו שיצרת את עוזרת לי המון.,
  רציתי לבקש ממך עם את יכולה ליצור קובץ אודיו בשביל ביטחון עצמי.

 10. דנה 4 ביוני 2012 ב 21:28 - הגב

  בס"ד

  האזנתי להמון מדיטציות , אבל זאת בול מה שחיפשתי –
  התוכן של המדיטציה הזו פשוט כל כך מסייע להרגע באמת.

  • meditationlib 5 ביוני 2012 ב 10:50 - הגב

   תודה דנה- כיף לשמוע 🙂

השאר\י תגובה