אימון גלי מוח – Brainwave Entrainment

2019-02-24T16:34:41+02:00 4 באפריל 2013|

אימון גלי מוח – Brainwave Entrainment תדרים לאימון גלי מוח
או בקיצור BWE, היא טכנולוגיה שנמצאת בשימוש טיפולי כבר משנות השבעים,  ומשלבת גירוי חיצוני כמו צלילים או הבזקי אור שמשפיעים על גלי המוח והקוהרנטיות של הלב.
המשמעות המילולית של המונח היא "לעלות את גלי המוח לרכבת" ואפשר לתרגם זאת גם כ"רתימת גלי המוח" או "כוונון גלי המוח"/ "סינכרון גלי המוח" בעת שמציגים לו מידע מסוים באופן מלאכותי.

האימון המוחי מתייחס לתגובה החשמלית והאלקטרומגנטית במוח, לגירוי קולי ומקצבי מבחוץ, ומתרחש כאשר תדר גלי המוח משכפל גלים של גירוי חיצוני בתופעה פיזיקלית שנקראת תהודה (רזוננס); זה יכול להיות בשמיעה, צפייה או מישוש (למשל בהצגת פולסים של סאונד או של אור), וניתן לבחון זאת במכשור EEG (אלקטרואנצפלוגרם) שמציג מיפוי הולוגרפי של כל חלקי המוח ומראה ההשפעה על גלי המוח בזמן אמיתי.

כשהמוח מקבל גירוי חיצוני דרך האוזניים העיניים או חושים אחרים, הוא פולט מטען חשמלי המכונה Cortical Evoked Response או "תגובת התעוררות בקליפת המוח" (הקורטקס). המטען הזה עובר במוח ומתורגם למה שאנו רואים או שומעים. כשהמוח מקבל גירוי בצורת  מקצב מסוים כמו מקצב תופים למשל, הקצב משוכפל במוח באופן נראה לעין (במכשור EEG), וכשהקצב מהיר ואחיד הוא מדמה את הקצב הטבעי של המוח הנקרא – גלי מוח. כשזה קורה, זה מגרה את בלוטת התלמוס במוח (רמה- בעברית) והמוח מגיב בסינכרון המעגלים החשמליים בתוכו לאותו המקצב. זה נקרא   FFR- Frequency  Following Response או  "תגובה גוררת תדר".

השימוש בתכונה של המוח לשכפל תדר חיצוני, נעשה פופולרי מאוד בשנים האחרונות, בהתחשב בעובדה שכול מצב של גלי מוח קשור בקשר ישיר למצב נפשי ומנטלי, ויש עשרות מחקרים וניסויים בתחום, למי שהנושא מעניין אותו. הפעילות הכימית והחשמלית במוח ובלב, אחראיות ליותר דברים משנוכל לדמיין- בין השאר על התודעה, האינטיליגנציה והבריאות הכללית שלנו. מחקרים מהעת האחרונה מראים כי ניתן לסנכרן טונים ומקצב מוזיקלי לא רק ללגלי המוח אלא גם לקצב פעימות הלב, אך מדובר בתחום מחקר חדש שהתחיל רק בעשור האחרון.

בתחום מחקר המוח– כבר הוכח כי המוח שלנו משחזר את אותו התדר שהוא קולט, וכך משנה את המודעות והתודעה בהתאם. למשל כול תדר מתחת ל-4 הרץ* הוא תדר של מוח בשינה, כך שאם אנו רוצים לישון, האזנה לתדר שיסנכרן את המוח עם מקצב היורד מ- 4 הרץ, תעזור לייצר במוח מצב שינה. באותה הדרך ניתן להשתמש בכיוונון המוחי גם כדי להשיג ריכוז, יצירתיות, כניסה למדיטציה ועוד מגוון מצבי תודעה. ברפואת תדרים משתמשים בטונים יחודיים, גם כדי לטפל בהפרעות קשב כמו ADHD, הפרעות אישיותיות וסוגים שונים של מחלות.

אימון מוחי נמצא בשימוש אלפי שנים והעקרונות שלו ישנים. נוכל לראות דוגמאות לכך אצל המרפאים השמאניים, בשימוש בקערות קריסטל בטיבט (הקערות הטיבטיות), בסולם המזמורים הגרגוריאנים (הסולפיג'יו) מהמאה ב- 11, במנטרות במזרח, תיפוף בשבטים באפריקה ובמזמורי תפילה ביהדות. כול אלו נהגו להשתמש בצלילים מראות ותנועה כדי להשפיע על התודעה, ובמקרים רבים כדי ליצור מאין מצב תודעה חליפי או טראנס.

כיום, טכנולוגיות חדישות מאפשרות לעשות כול זאת בקלות רבה כשהשאיפה שלהן היא להביא למצב של מוח מסונכרן : Brain synchronization. האימון המוחי נמצא בשימוש בתחומים רבים כמו רפואת תדרים, פסיכו אקוסטיקה, רפואת גוף-נפש ומדע הקימטיקה. המטרה של כול האימון המוחי אינה ליצור מחשבות או רגשות אלא להביא את המוח למצב אידאלי ליצירה של מחשבות או רגשות – מכאן, הכול תלוי בכם.טונים באימון גלי מוח

יש כמה שימושים בשיטות של אימון מוחי באמצעות צלילים, כשהרעיון שעומד מאחריהן הוא להביא את המוח להדהד או לרטוט בתדר מסויים. המוכרים ביותר הם:

•    טונים בינוראלים – Binaural Beats
•    טונים מונוראלים – Monaural Beats
•    טונים איזוכרונים – Isochronic Tones
בנוסף לאימון גלי המוח, קיימים עוד סולמות בשימוש רפואי והתפתחותי, בינהם תדרים פלנטריים (המבוססים על התהודה של הפלנטות), תדרי קערות קריסטל וכן סולם הסולפג'יו, המתבסס על מזמורים גרגוריאנים עתיקים מהמאה ה- 11, שנחשב אבוד שנים ארוכות והתגלה מחדש בעזרת תקשור בעת המודרנית. מדובר בסולם המכיל בין 6-9 סוגי תוים שלטענת המומחים הם מקבילים לגאומטריה המקודשת של תדרי הבריאה ביקום.  קראו עוד על סולם הסולפג'יו האבוד.
למאמר המלא על סוגי אימון מוחי בעזרת תדרים

איך עובדים טונים בינוראלים:

טונים בינוראלים

השמיעה האנושית נעה בטווח שבין 20 הרץ ועד 20,000 הרץ. כל צליל שהוא מעל או מתחת לטווח זה, לא ישמע על ידינו, למרות שהוא שם (לדוגמא: איננו יכולים לשמוע משרוקית של כלבים). כאשר אנו משמיעים שני טונים שונים בכול אוזן, למשל 140 הרץ באוזן אחת ו-149 הרץ באוזן השניה-ההפרש בין שני הטונים הוא 9 הרץ. כשזה קורה, המוח מפצה על ההפרש בין הטונים ומייצר תדר שלישי שהוא 9 הרץ (ההפרש). המשמעות היא שהמוח יוריד או יעלה את הפעילות שלו בהתאם לתדר המבוקש. כדי לקבל את ההשפעה של מטונים בינוראלים- יש להאזין להם באוזניות, או לשבת בין שני הרמקולים. טונים בינוראלים הם השיטה הטובה ביותר לסנכרן את המוח, בעוד שטונים איזוכרונים ומונוראלים עובדים טוב יותר על אימון מוחי נקודתי. קראו  עוד על טונים בינוראלים.

איך עובדים טונים מונוראלים:

טונים מונוראליםבטכנולוגיה זו, במקום להעביר שני תדרים בשתי האוזניים בצורת סטריאו, משמיעים את שני תדרים יחד במונו – לדוגמא מדביקים תדר 400 הרץ עם תדר 410 הרץ על אותו הרמקול, כך שהמוח ישמע גם את התדר 10 הרץ, בין הטונים שהוקלטו. טונים מונוראלים מושמעים למוח מבחוץ בעוד שטונים בינורלים מיוצרים בתוך המוח כאשר הוא מסנכרן בין הטונים בכול אוזן. ההבדל המרכזי לעומת השימוש בטונים בינוראלים הוא שכאן אין צורך להשתמש באוזניות, והמוח לא צריך להתאמץ כדי לסנכרן טון אחיד. הטון המונוראלי מופיע ונעלם לסירוגין (בא והולך), בתבנית קבועה, ומתוכנת להביא את המוח לתדר מסויים שרצוי לנו. בנוסף, מחקרים הראו שהטונים הבינוראלים שמושמעים בשתי האוזניים נתפסים על ידי קליפת המוח או cortical areas בעוד שטונים מונוראלים יוצרים גירוי בממברנה הבאסילרית basilar membrane בתוך האוזן הפנימית. למרות שאין צורך להאזין באוזניות, לרוב זה מומלץ על מנת לאטום רעשים מהסביבה.

איך עובדים טונים איזוכרונים:

טונים איזוכרונים

טונים אלו דומים לטונים מונוראלים במובן שבו נעשה שימוש בתדר אחד שבא והולך, אך כאן הטונים הם בעוצמה שווה ובמקצבים שונים לדוגמא קצב  שהולך וגובר. העיקרון הוא שהניגוד בין  הצליל שמושמע לבין קטעי השקט יוצר גירוי גדול יותר ולכן ההשפעה עצמתית יותר מאשר בהאזנה לטונים מונוראלים.  ברמה הבסיסית, טונים איזוכרונים הם פשוט טון שנדלק ונכבה במהירות, מה שיוצר פולסים של סאונד. הווליום עולה ישירות מ-0 עד 100 ושוב ל-0 במרווחים שווים, מה שמשאיר רושם חזק על המוח. מחקרים שחיברו EEG  למוח הראו על שינוי בגלים ודיווחו על ירידה בחרדה או על ריכוז מוגבר.

טונים איזוכרונים, הם פיתוח של הטונים הבינוראלים. זו  הטכנולוגיה החדישה יותר בתוך תחום אימון גלי המוח, שהתחילה לתפוס תאוצה בסביבות 2007, ורבים טוענים שהיא יעילה יותר- אם כי אין עליה עדיין מספיק מחקרים כמו על הטונים הבינוראלים. מאחר ובאמצעות טונים אלו אנו מציגים טון אחיד למוח,  (ולא טון שונה בכל אוזן), הטענה היא כי למוח קל יותר להיכנס למצב המבוקש, כלומר הוא מקבל את האפקט של הטונים הבינוראלים בהרבה פחות עבודה, במהירות גבוהה יותר, ועם אפקט חזק יותר. בשנים האחרונות הולכת וגדלה כמות הדיסקים והMP3 של תדרים אלו, כשאין ספק שהטכנולוגיה הזו, נהנית מההצלחה הגדולה של טכנולוגית הטונים הבינוראלים.

יתרונות של טונים איזוכרונים
•    המוח לא צריך לעבוד קשה כמו בטונים בינוראלים כי מדובר בטון אחיד.
•    הטונים האיזוכרונים יוצרים צורת גל עמוקה יותר מטונים בינוראלים ולכן נטען כי השפעתם מהירה ועמוקה יותר.
•    טונים אלו יכולים לעבוד על שתי ההמיספרות במוח במקביל, בעוד שטונים בינוראלים עובדים על כול המיספרה בנפרד. ישנם מחקרים שמראים שעבודה במקביל, היא יעילה יותר.
•    אין צורך באזניות שזה שיפור משמעותי עבור המאזינים, אם כי להאזנה באזניות יש גם יתרון בכך שהיא מנטרלת את הרעשים מבחוץ.  קראו  עוד על טונים איזוכרונים.

האזינו להבדלים בין הטונים השונים באימון גלי מוח:

* מה זה הרץ HZ?

כול חומר ביקום מורכב מרטט חשמלי וכך גם הגוף הפיזי שלנו ואפילו כול תא ואטום בגוף. על פי חוקי הפיזיקה, סביב כול גוף שזורם בו חשמל נוצרים שדות אלקטרומגנטים. השדות הללו רוטטים, והקצב או המהירות בו הם רוטטים נקרא תדר. יחידות תדר נמדדות בהרץ – HZ. למשל אם שדה פועם 100 פעמים בשנייה (כלומר 100 אירועים לשניה) – הוא יקרא 100 הרץ, וכן הלאה. למאמר המלא על סוגי אימון מוחי בעזרת תדרים

האזינו עכשיו ל- 12 הדקות הראשונות מתוך המדיטציה למגנוט כסף שפע והצלחה: חלק א'- הרפיה והרדמה.
ברצועה זו משולב טון בינוראלי 3.5 הרץ (גלי דלתא): 90Hz באוזן ימין, ו-93.5Hz באוזן שמאל, שמיועד להפיל שינה וליצור מצב קליטה אופטימלי. תדר דלתא 3.5 מאופיין בתחושה טובה, ואיזון פנימי, ומיועד ליצור תודעת אחדות ותחושת ביטחון והגנה. יש להאזין עם אוזניות.

לתשומת לבכם: אין להאזין למוזיקה עם תדרים בינוראלים עם אזניות במקרים הבאים:

 • אם אתם סובלים מאפילפסיה או סוגי התקפים דומים.
 • אם אתם סובלים מהתקפי סכיזופרניה, אפילפסיה או seizures   (התקפים פסיכוטיים).
 • אם יש לכם OCD או הפרעה נפשית ידועה.
 • אם אתן בהריון.
 • אם יש לכם הפרעות בקצה הלב או קוצב לב.
 • אם יש לכם רגישות גבוהה לאור.
 • אם אתם תחת השפעת תרופות או סמים.
 • 30 דקות לפני שמפעילים ציוד כבד או רכב.
 • שלושים דקות לפני ביצוע פעולה שבה אתם יכולים לסכן עצמכם או אחרים.
 •  מתחת לגיל 18.

דוגמה למוזיקה עם טון בינוראלי – מתוך המדיטציה למגנוט כסף שפע והצלחה בחיים:

דוגמה למדיטציה עם טון איזוכרוני – מדיטציה להעלאת התדר האנרגטי

  רוצים להאזין לעוד רצועות עם תדרים לאימון גלי מוח? לרצועות התדרים באתר מדיטציות.

אודות:

חוקרת ויוצרת - מקימת ספריית המדיטציות

13 תגובות

 1. גיא 11 בספטמבר 2016 ב 19:35 - הגב

  שלום רינת,
  מעניין אותי לשאול אותך, האם שמיעה חוזרת של צלילים לאימון גלי המוח מאפשר באמת ריפוי/טיפול לנושאים כמו חרדות, פוביות וכד'…?
  אני קורא וחוקר על הנושא הזה בשבועות האחרונות וזה נשמע מעניין.. בכללי, כל התורה הזו של תרגול הצהרות חיוביות, תדרים ועוד..
  ניסיתי לפני מספר ימים להאזין פעמיים לצלילים הבינוראליים וזה מעט היה מוזר וטיפה לא נעים מחוסר הרגל, אבל זה הסתדר כבר בשמיעה השנייה, ולאחר מכן הפסקתי כדי לקרוא על זה יותר.

  • Rinat Yadlin 19 בספטמבר 2016 ב 11:31 - הגב

   היי גיא, זה מצויין שאתה קורא וחוקר בעצמך. זו הדרך הכי טובה לקבל מידע אובייקטיבי ולהתפתח. לשאלתך, אכן מחקרים רבים מראים שהטכניקות הללו עובדות עבור רוב האנשים כי הן עוקפות את המח המודע. בהאמר זאת, למה שלא תתנסה בעצמך, ונשמח לשמוע על החוויות שלך 🙂 רינת

 2. סמי 23 במאי 2016 ב 22:00 - הגב

  תודה, מאוד מעניין השאלה אם אפשר להשתמש במיפוי גלי מוח כאינדיקטור או ככלי לאבחון מצבים נפשיים (לחץ, דכאון וכו')ופיזיים (עומס גופני, חולשה או כל מצב מחלה אחר)?

  • Rinat Yadlin 30 במאי 2016 ב 13:20 - הגב

   כמובן שאפשר. כל מצב נפשי ופיזי בא לידי ביטוי בגלי המוח, והרפואה כבר עושה בכך שימוש. יתכן שעדיין לא שימוש מושכל שיודע לאתר גם מה הטיפול המתאים ביותר, אך בהחלט שימוש שמעיד על כך שהפעילות המוחית שלנו, תואמת למצבים שונים שאנו חווים – פיזים ונפשיים.

 3. יפה 29 בספטמבר 2015 ב 15:59 - הגב

  האם אפשר לטפל בטינטון עם הטונים האלה? או במחלות אחרות.

  • Rinat Yadlin 1 באוקטובר 2015 ב 13:58 - הגב

   היי יפה, אכן תדרים יכולים לטפל במחלות ומצבים שונים, כולל טינטון. לא חקרתי את התחום הספציפי הזה לעומק, ולכן לא אוכל לצערי לעזור, אך אם תחפשי, תוכלי למצוא חומרים רבים באנגלית ברשת. בהצלחה 🙂 רינת

 4. אלמה 3 בנובמבר 2013 ב 9:59 - הגב

  את מדהימה!!!

  כל כך כייף לשמוע את המדיטציות שלך!

 5. צחי דלל 25 ביוני 2013 ב 17:16 - הגב

  הי רינת
  אני מרותק למחשב מכול הידע המופלא הזה שחשפת
  הייתי רוצה לקבל עוד פרטים על אופן השימוש בגלי הקול
  האם את נותנת שירות כזה? או שיש מקומות שמיועדים לזה?
  אשמח לתשובה
  תודה רבה
  ישר כוח

  • meditationlib 26 ביוני 2013 ב 14:01 - הגב

   היי צחי, המון תודה. יש המון חומר על השימוש בגלי קול באינטרנט אך רובו ככולו בשפות זרות. אני חוקרת ומתרגמת וגם מעלה קבצים של גלים. תמשיך לעקוב 🙂

 6. יצחק אסולין 14 באפריל 2013 ב 23:21 - הגב

  בס"ד
  שלום רב
  ברצוני להודות מעומקי ליבי על כל המדיטציות המדהימות
  שאני זוכה לקבל מכם ודעו כי איני פוסח עליהן ונהנה בכל
  רגע ורגע, הן פשוט תורמות בצורה מיוחדת לנפש.
  ישר כח ותבוכו על העשייה המבורכת.

  • meditationlib 15 באפריל 2013 ב 15:48 - הגב

   המון תודה יצחק, על הפרגון והנדיבות. זה עוזר לי להמשיך 🙂 רינת

 7. meditationlib 12 באפריל 2013 ב 12:04 - הגב

  היי ישראל,
  אני עובדת על כך בימים אלו כך שיש למה להמתין 🙂
  בנתיים תוכל להתרשם מטונים בינוראלים בחנות המדיטציות שלנו. http://www.meditations.co.il/

 8. ישראל 12 באפריל 2013 ב 5:02 - הגב

  ההשפעה של הטונים האלו מדהימה.
  מחכה שתוציאי די.וי.די או משהו שיכלול מגוון רצועות רחב, וארכוש אותו.

  תודה רבה

השאר\י תגובה